Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile

Unde scrie in Codul Muncii ca daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile, adica daca angajatul refuza o anumita munca si din cauza aceasta firma pierde un proiect mare si angajatorul vrea sa o deie afara cu care articol se poate inceta CIM?

Ar fi urgent, va rog sa ma ajutati!
Multumesc!
daca ai refuzat o munca ce este stipulata in fisa postului,ti se va desface cim-ul
Secretara7 a scris:

Unde scrie in Codul Muncii ca daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile, adica daca angajatul refuza o anumita munca si din cauza aceasta firma pierde un proiect mare si angajatorul vrea sa o deie afara cu care articol se poate inceta CIM?

Ar fi urgent, va rog sa ma ajutati!
Multumesc!

Art.247 alin.2 C.mun. : Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale, care sunt stabilite în scopul de a asigura eficienţa combaterii unor acte şi comportamente dăunătoare muncii, şi de a stabili cu exactitate faptele, de a garanta dreptul de apărare al salariatului.

In cazul acesta, temeiul de drept al incetarii c.i.m. este art.61 lit.a C.mun. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
......
Da stiu asta vrem sa facem, dar daca din cauza firma a pierdut un proiect si seful meu nu vrea sa fie demisia "cu acordul partilor". Eu nu ma pricep inca la codul muncii, nu am "invatat " inca tot. Cineva poate sa ma ajute? Mersi!

freeelis a scris:

Secretara7 a scris:

Unde scrie in Codul Muncii ca daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile, adica daca angajatul refuza o anumita munca si din cauza aceasta firma pierde un proiect mare si angajatorul vrea sa o deie afara cu care articol se poate inceta CIM?

Ar fi urgent, va rog sa ma ajutati!
Multumesc!

Art.247 alin.2 C.mun. : Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale, care sunt stabilite în scopul de a asigura eficienţa combaterii unor acte şi comportamente dăunătoare muncii, şi de a stabili cu exactitate faptele, de a garanta dreptul de apărare al salariatului.

In cazul acesta, temeiul de drept al incetarii c.i.m. este art.61 lit.a C.mun. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
......

Multumesc! cred ca asta este!
Ar fi vorba de art. 61 litera d) codul muncii.
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
"in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat."
Dar, orice concediere din vina salariatului, nu poate fi dispusa decat in urma unei cercetarii disciplinare prealabile.
Reveniti cu mai multe amanunte.