Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna - data constatarii cauzei concedierii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna - data constatarii cauzei concedierii salariatului ?

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg
ce inseamna - data constatarii cauzei concedierii salariatului ?

Sunt membru numit intr-o comisie de cercetare disciplinara
a unui salariat.

Un salariat a fost cercetat disciplinar
si sanctionat in mai multe randuri.

Acum, potrivit Codului muncii,
in urma acestei cercetari
trebuie sa i se desfaca salariatului Contractul de munca.

In Codul muncii se spune ca
angajatorul trebuie sa emita Decizia de concediere
in termen de 30 de zile calendaristice
de la data constatarii cauzei concedierii.

Nu inteleg ce inseamna acest lucru ....

Care este data constatarii cauzei concedierii ?

1. - data cand salariatul a savarsit fapta ?
sau
2. - data sesizarii printr-un Referat /29.11.2017
al unui angajat catre conducere
cum ca salariatul trebuie cercetat disciplinar ...
sau
3. - data cand comsia de cercetare disciplinara
i-a adus la cunostinta angajatorului
prin Procesul-verbal /27.12.2017
faptul ca salariatul trebuie sa fie sanctionat disciplinar
pentru ca a savarsit o fapta
pentru care salariatul trebuie sa fie cercetat disciplinar si sanctionat ?

De cand curge acel termen de 30 de zile ?
in care trebuie emisa Decizia de concediere
a salariatului ?

Daca salariatul este in Concediu medical,
cum curge acest termen ?
este intrerupt ?
cand trebuie data aceasta Decizie ?

oanaportar, utilizator
Buna dimineata,

Potrivit dispozitiilor art. 252 din Codul muncii, angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-0 decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristie de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savasirii faptei.

Primul termen, cel de 30 de zile calendaristice, curge de la data inregsitrarii raportului final al cercetarii disciplinare la registratura unitatii.

Cel de al doilea termen, cel de 6 luni, curge de la data savarsirii abaterii disciplinare.

Curgerea acestor termene are drept consecinta prescrierea dreptului angajatorului de a-l sanctiona disciplinar pe salariatul vinovat.

Atat termenul de 30 de zile, cat si cel de 6 luni, sunt termene de presciptie, ambele susceptibile de intrerupere sau suspendare.

O zi frumoasa!
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 817 din 5 decembrie 2012, a fost publicata Decizia ICCJ nr. 16 din 12 noiembrie 2012 (Decizia 16/2012) privind examinarea recursurilor in interesul legii declarate de Avocatul Poporului si procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie cu privire la calcularea termenului de 30 de zile in care trebuie aplicata sanctiunea disciplinara conform dispozitiilor art. 252 alin. (1) din Codul muncii, respectiv momentul de la care incepe sa curga acest termen. Astfel :

In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.
Dar daca salariatul este in Concediu medical,
cand trebuie data aceasta Decizie ?
in prima zi cand salariatul va veni la serviciu ?

Pe perioada cat salariatul cercetat este in concediu medical,
termenul de 30 de zile se prelungeste
( pentu ca s-a suspendat pe perioada concediului medical ) ?
Decizia se va emite la revenirea din conecdiu emdical.
Numai cercetarea disciplinara se suspenda pe durata preavizului ,
Se acorda si preaviz ?
..... daca salariatul este concediat ? cat ?

Daca salariatul a fost cercetat de mai multe ori
pentru absente nemotivate de la serviciu,
concedierea se face
1. - conform Art. 58 (1) din iniţiativa angajatorului ?
sau
2. - conform Art. 58 (2) pentru motive ce tin de de persoana salariatului ?