Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna - data constatarii cauzei concedierii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna - data constatarii cauzei concedierii salariatului ?

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg
ce inseamna - data constatarii cauzei concedierii salariatului ?

Sunt membru numit intr-o comisie de cercetare disciplinara
a unui salariat.

Un salariat a fost cercetat disciplinar
si sanctionat in mai multe randuri.

Acum, potrivit Codului muncii,
in urma acestei cercetari
trebuie sa i se desfaca salariatului Contractul de munca.

In Codul muncii se spune ca
angajatorul trebuie sa emita Decizia de concediere
in termen de 30 de zile calendaristice
de la data constatarii cauzei concedierii.

Nu inteleg ce inseamna acest lucru ....

Care este data constatarii cauzei concedierii ?

1. - data cand salariatul a savarsit fapta ?
sau
2. - data sesizarii printr-un Referat /29.11.2017
al unui angajat catre conducere
cum ca salariatul trebuie cercetat disciplinar ...
sau
3. - data cand comsia de cercetare disciplinara
i-a adus la cunostinta angajatorului
prin Procesul-verbal /27.12.2017
faptul ca salariatul trebuie sa fie sanctionat disciplinar
pentru ca a savarsit o fapta
pentru care salariatul trebuie sa fie cercetat disciplinar si sanctionat ?

De cand curge acel termen de 30 de zile ?
in care trebuie emisa Decizia de concediere
a salariatului ?

Daca salariatul este in Concediu medical,
cum curge acest termen ?
este intrerupt ?
cand trebuie data aceasta Decizie ?

oanaportar, utilizator
Dar in Codul muncii, sub Art. 61
se spune ca
art.61 lit.a coroborat cu art.248 alin.1 lit.e din Codul muncii .....

~SECŢIUNEA 3: Concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului
Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
a)în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
d)în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.

Textul reglementează situaţiile care determină concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului.204
Prevederile art.61 lit.a) trebuie coroborate cu art. 248 alin. (1) lit. e) din acelaşi Cod, potrivit căruia printre sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul se numără şi desfacerea disciplinară a contractului.
Codul muncii nu defineşte şi nu enumeră abaterile grave, dar ele pot fi stabilite prin contractele colective de muncă sau regulamentele interne. De altfel, potrivit art. 242 din Codul muncii, regulamentul intern trebuie să cuprindă, obligatoriu şi abaterile disciplinare (lit. f). calificarea va fi făcută, de la caz la caz, de angajator.
Angajatorul poate dispune concedierea şi pentru abateri repetate205, adică în cazul săvârşirii a cel puţin două abateri. Prin ipoteză, este vorba despre abateri lipsite de o mare gravitate206, altfel măsura respectivă ar fi posibilă chiar în absenţa caracterului repetat al faptei207. Ceea ce interesează nu este numărul abaterilor disciplinare, ci voinţa constantă a salariatului de a încălca obligaţiile de serviciu. De exemplu, s-a reţinut că sunt astfel de abateri repetate „decontarea cu întârziere a mai multor facturi emise de diverşi agenţi economici”208.... citeste mai departe (-)
TICLEA Alexandru;GEORGESCU Laura, Codul Muncii comentat din 01-oct-2015, Universul Juridic~

Va rog mult sa imi spuneti daca trebuie sa tinem cont de acest lucru
si daca in Decizia de concediere trebuie sa scriem
art.61 lit.a coroborat cu art.248 alin.1 lit.e din Codul muncii ...
oanaportar, utilizator
Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3) C.mun., nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
Deci, inseamna ca putem invoca si art.61 lit.a din Codul muncii,
ca temei de drept in baza caruia se dispune
desfacerea contractului de munca,
ca urmare a aplicarii sanctiunii prevazute la art.248 alin.1 lit.e din Codul muncii ....
Puteti face asa ceva.
Va multumim enorm de mult pentru timpul acordat si pentru sfaturile date !!!.......