avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilieri

Buna ziua, cum se procedeaza cand muncim cu zilieri, avem nevoie de 3 sau 4 zile de 2 persoane, trebuie incheiat un contract cu ei, dus la Finante, platit impozit ?
Multumesc, nu am mai lucrat pana acuma cu zilieri si nu stiu cum sa procedez, apelez inca odata la bunavointa dvs., la cei cu mai multa experienta.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:18, 11 Aprilie 2011
Doar daca vrei sa platesti impozit. Poti sa lucrezi 3-4 zile cu iei fara nici un contract. Ii chemi la munca si seara ii platesti si toata lumea e multumita si fericita si nici fiscu nu iti poate face nimic(te ajuta la treaba)
In 29.03.11 sa aprobat Legea privind activitate zilierilor, va intra in vigoare in 29.04.11, vor veni in control cei de la ITM.
Am vazut in ultimul timp valva facuta pe seama zilierilor si de aceea nu stiam inainte de 29.03.11 cum era corect, si noi am lucrat cu ei dar am lucrat asa cum ai zis si tu george, le-am pus banii jos la sfastir de zi fara alte hartii, contracte.
Dar, drept sa va zic nu am vrea sa le mai dam bani la cei de la ITM pt amenzi.
luciapap a scris:

In 29.03.11 sa aprobat Legea privind activitate zilierilor, va intra in vigoare in 29.04.11, vor veni in control cei de la ITM.
Am vazut in ultimul timp valva facuta pe seama zilierilor si de aceea nu stiam inainte de 29.03.11 cum era corect, si noi am lucrat cu ei dar am lucrat asa cum ai zis si tu george, le-am pus banii jos la sfastir de zi fara alte hartii, contracte.
Dar, drept sa va zic nu am vrea sa le mai dam bani la cei de la ITM pt amenzi.





Avem o astfel de Lege? As dori si eu mai multe detalii despre aceasta lege. Nr. Lege si cand a fost publicata in M.Of.
Multumesc,
Deocamdata nu este promulgata legea.
Forma trimisa la promulgare o gasiti aici
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilierii si sarbatorile legale Danyella_tm Danyella_tm Buna ziua, As dori sa stiu daca un zilier poate activa in zilele de sarbatori legale, avand in vedere ca nu este angajat pe baza unui contract de munca, iar ... (vezi toată discuția)
Cum angajez corect o persoana fizica pt. curatat zapada ? petschovschi petschovschi Avind in vedere ca in cazul ninsorilor Asociatia de proprietari are obligatia sa curete trotuarul din jurul imobilului am decis sa angajam o persoana care sa ... (vezi toată discuția)
Ce acte ii fac unui distribuitor de flyere? suciu_diana suciu_diana Buna ziua, daca vreau sa lucrez cu niste studenti sa distribuie flyere si nu vreau sa ii fac CIM, pot face conventie civila? Nu intra la activitati ... (vezi toată discuția)