avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la uzufruct. Uzufuctuarul cu domiciliu SUA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la uzufruct. Uzufuctuarul cu domiciliu SUA

Buna ziua. Am nevoie de un sfat pentru urmatoarea situatie:
- in 1990, tatal meu e emigrat, si-a stabilit domiciliul in strainatate, devenind apoi cetatean american
- in 1990 a fost intocmit un contract de vanzare-cumparare prin care el imi vindea apartamentul in care am copilarit
- dintr-o politete, contractul a fost intocmit cu drept de uzufruct viager.

Anul trecut, aceasta clauza de uzufruct mi-a creat mari probleme la preschimbarea C.I. (pentru expirare) si atunci am reusit sa imi castig dreptul de a continua sa am domiciliul in casa al carei proprietar sunt doar prin declaratie pe proprie raspundere si verificare de catre sectorist.

Tatal meu este doritor sa renunte la dreptul de uzufruct, ultima sa vizita in Romania fiind, oricum, in 1999 (cand s-a incheiat contractul). Nu exista niciun tert implicat in problema.

Intrebari:
1. Care sunt declaratiile pe care trebuie sa le dea el in fata notarului, pentru a fi apoi apostilate, in vederea renuntarii la uzufruct? (prezentarea in fata ambasadei/consulatului este exclusa)?
2. Aceste declaratii sunt valabile in Romania daca sunt intocmite direct in limba romana?
3. Din ce citesc, inteleg ca la 1 oct. intra in vigoare noul Cod Civil, care specifica drept conditie pentru stingerea uzufructului neuzul pentru o perioada de 10 ani. Este corect ce am inteles? In caz ca da, ar fi mai avantajos sa incepem formalitatile dupa 1 oct.?
4. In caz ca raspunsul la intrebarea de mai sus este afirmativ, cum pot face dovada neuzului de catre tatal meu?

Va multumesc.
Cu stima,
C.
Cel mai recent răspuns: Cazimi , utilizator 13:48, 6 Aprilie 2011
Cazimi a scris:

Buna ziua. Am nevoie de un sfat pentru urmatoarea situatie:
- in 1990, tatal meu e emigrat, si-a stabilit domiciliul in strainatate, devenind apoi cetatean american
- in 1999 a fost intocmit un contract de vanzare-cumparare prin care el imi vindea apartamentul in care am copilarit si am avut mereu domiciliul
- dintr-o politete, contractul a fost intocmit cu drept de uzufruct viager.

Anul trecut, aceasta clauza de uzufruct mi-a creat mari probleme la preschimbarea C.I. (pentru expirare) si atunci am reusit sa imi castig dreptul de a continua sa am domiciliul in casa al carei proprietar sunt doar prin declaratie pe proprie raspundere si verificare de catre sectorist.

Tatal meu este doritor sa renunte la dreptul de uzufruct, ultima sa vizita in Romania fiind, oricum, in 1999 (cand s-a incheiat contractul). Nu exista niciun tert implicat in problema.

Intrebari:
1. Care sunt declaratiile pe care trebuie sa le dea el in fata notarului, pentru a fi apoi apostilate, in vederea renuntarii la uzufruct? (prezentarea in fata ambasadei/consulatului este exclusa)?
2. Aceste declaratii sunt valabile in Romania daca sunt intocmite direct in limba romana?
3. Din ce citesc, inteleg ca la 1 oct. intra in vigoare noul Cod Civil, care specifica drept conditie pentru stingerea uzufructului neuzul pentru o perioada de 10 ani. Este corect ce am inteles? In caz ca da, ar fi mai avantajos sa incepem formalitatile dupa 1 oct.?
4. In caz ca raspunsul la intrebarea de mai sus este afirmativ, cum pot face dovada neuzului de catre tatal meu?

Va multumesc.
Cu stima,
C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere uzufruct viager, uzufructuari decedati in sua ssibiu ssibiu As dori sa prezint o speta pe care incerc sa o solutionez. O persoana locuieste intr-un imobil care este afectat de un drept de uzufruct viager, constituit in ... (vezi toată discuția)
Respingere de catre autoritatile din romania a procurii incheiate in sua global_bystander global_bystander Buna ziua, Sunt titularul unui permis de conducere romanesc obtinut in Romania in anul 2008 pentru categoria B de vehicule, iar in luna martie a acestui ... (vezi toată discuția)
Procura cu apostila din sua infojuridic infojuridic Buna ziua, Un caz in care vanzatorul are o procura cu apostila din SUA. Articolele sunt din legea notarilor 36/1995. Pe mine ma intereseaza daca: - ... (vezi toată discuția)