avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuare salariu

Unui angajat cu studii medii reincadrat dupa absolvirea facultatii pe un post cu studii superioare, trecand astfel pe o grila de salarizare superioara, i se poate diminua salariul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:04, 7 Aprilie 2011
Lucreaza in sectorul privat sau bugetar?
Puteti sa ma ajutati cu un raspuns pentru ambele cazuri va rog?
Ultima modificare: Miercuri, 6 Aprilie 2011
Marcu Andrei, utilizator
In sectorul privat, pentru persoanele incadrate pe posturi ce necesita studii superioare sunt aplicati coeficienti de ierarhizare , potrivit ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate. In cazul, posturilor ce necesita studii superioare salariul minim de incadrare este superior celor care necesita studii medii.

In sectorul bugetar, exista posibilitatea de a scadea salariu prin trecerea de la studii medii la studii superioare avand in vedere ca salarizarea sistemului bugetar este reglementata prin lege.
freeelis a scris:

In sectorul privat, pentru persoanele incadrate pe posturi ce necesita studii superioare sunt aplicati coeficienti de ierarhizare , potrivit ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate. In cazul, posturilor ce necesita studii superioare salariul minim de incadrare este superior celor care necesita studii medii.

In sectorul bugetar, exista posibilitatea de a scadea salariu prin trecerea de la studii medii la studii superioare avand in vedere ca salarizarea sistemului bugetar este reglementata prin lege.



Am cautat prin codul muncii dar nu am gasit un articol din care sa reiasa clar nici o prevedere in legatura cu aceasta problema. Ma ajutati va rog.
Art.157 alin.2 C.mun. : Sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.
In prezent, Legea nr.284/2010 si Legea nr.285/2010.

Pentru sectorul privat, vedeti contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate. grup de unitati sau la nivel de ramura de activitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Remuneratia consilierului juridic ionela calugaru ionela calugaru Daca stie cineva care este salarul unui consilier juridic debutant, cat este periada de debut si care sunt grilele de salarizare pt aceasta functi? Multumesc! (vezi toată discuția)
Echivalare studii tedissprest tedissprest o persoana care are o diploma de SUBINGINER, obtinuta inainte de 1989, e considerata ca avand studii superioare sau ca avand studii postliceala?. Cum se ... (vezi toată discuția)
Este lege pentru studii superioare sa ai minim pe economie de 1200lei? SORYN_MYHAELA SORYN_MYHAELA VREAU SA STIU SI EU DACA ESTE LEGE CA SA TE PLATEASCA CU 1200 LEI DACA AI STUDII SUPERIOARE?AM INTELES CA 1200LEI E MINIM PE ECONOMIE CU STUDII SUPERIOARE (vezi toată discuția)