Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Aparare impotriva unui petent care da in judecata tot ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Aparare impotriva unui petent care da in judecata tot ce misca in institutie

Avem un cetatean care a locuit intr-o locuinta de stat dar locuinta sa e retrocedata si prin urmare e pe drumuri. Cetateanul a facut cativa ani de inchisoare pentru ca a lovit cu o bata un politist pana l-a bagat in spital. De cand a iesit din penitenciar, s-a mutat la primarie. A primit raspunsuri peste raspunsuri la problema sa. A fost chiar si in audienta pentru aceasta situatie. Acum insa a inceput sa dea in judecata functionarii. La nimereala, cum ii tuna lui. Actiunile sale sunt scrise de mana si lipsite de argumente si cu atat mai putin de dovezi. Pe un functionar l-a dat in judecata pentru ca ... si-a dus mana la cap, pe altul ca a raspuns la telefon cand discuta cu el. Conform Ordonantei Guvernului nr. 27 din 2002, petitiile care au acelasi obiect primesc un singur raspuns, urmatoarele clasandu-se. El insa a devenit un adevarat hartuitor. Nu se poate face nimic impotriva sa, in penal, sa opreasca avalansa de actiuni in justitie fara motiv real? Zilnic intra in institutie si jigneste functionarii. Cum poate fi restrictionat accesul sau in institutie?
Daca e schizofrenic, atunci inseamna ca este un om bolnav, al carui discernamant este alterat. Asa ca, tratati-l ca pe un om bolnav, cu grija si deferenta necesare. In cariera mea am intalnit si eu perosnae de acest gen. Era o doamna ca reclama ca o deranjeaza diguzoarele politiei de pe stalpii instalati ... in fata ferestrei sale. La audienta i-am promis ca voi da ordin sa se taie firele de la difuzoare. A venit la urmatoarea audient, mi-a multumit ca au fost taiate firele dar era nemultumita ca au ramas stalpii. I-am promis ca voi ridica stalpii .... si tot asa pe parcursul a circa 2 ani, cu diverse subiecte de reclamat. Cum il rezolvam pe unul , deschidea un altul. La un moment dat incepuse sa revina la audienta destul de rar si am crezut ca boala este in remisie. Intamplarea face s-o revad in audienta la un alt sef care striga la ea - Cucoana, nu intelegi ca esti nebuna ? Evident, doamna nu intelegea iar seful mi s-a plans -- Nebuna asta m-a reclamat peste tot.... imi face zilele fripte. Pai cum sa nu-i faca zile fripte daca nu intelegea ca are in fata sa un om bolnav care trebuie tratat cu respect si potrivit bolii lui. Morala ? Vine de la sine.
Leonte Tudor a scris:

Daca e schizofrenic, atunci inseamna ca este un om bolnav, al carui discernamant este alterat. Asa ca, tratati-l ca pe un om bolnav, cu grija si deferenta necesare. In cariera mea am intalnit si eu perosnae de acest gen. Era o doamna ca reclama ca o deranjeaza diguzoarele politiei de pe stalpii instalati ... in fata ferestrei sale. La audienta i-am promis ca voi da ordin sa se taie firele de la difuzoare. A venit la urmatoarea audient, mi-a multumit ca au fost taiate firele dar era nemultumita ca au ramas stalpii. I-am promis ca voi ridica stalpii .... si tot asa pe parcursul a circa 2 ani, cu diverse subiecte de reclamat. Cum il rezolvam pe unul , deschidea un altul. La un moment dat incepuse sa revina la audienta destul de rar si am crezut ca boala este in remisie. Intamplarea face s-o revad in audienta la un alt sef care striga la ea - Cucoana, nu intelegi ca esti nebuna ? Evident, doamna nu intelegea iar seful mi s-a plans -- Nebuna asta m-a reclamat peste tot.... imi face zilele fripte. Pai cum sa nu-i faca zile fripte daca nu intelegea ca are in fata sa un om bolnav care trebuie tratat cu respect si potrivit bolii lui. Morala ? Vine de la sine.

Noi nu ne permitem sa il facem pe om nebun. Iar boala sa cum sa intre in remisie cand sta in strada?
Lipsa discernamantului impune tratarea intr-un centru specializat si numirea unui tutore, care in primul rand trebuie sa raspunda pentru faptele schizofrenicului. Ia inchipuiti-va; ce ar fi sa umble toti nebunii asa de capul lor, iar noi restul sa-i tratam cu atentie. Ma intreb, oare tot cu atentie trebuie sa-i tratam si atunci cand produc o distrugere sau mai rau, o crima sau un viol, iar instanta constata lipsa de discernamant???Nu stimate domn, nu sunt de acord cu afirmatiile dvs. ;un nebun trebuie sa stea intre nebuni sau departe de societate.Asta in cazul in care, cineva nu doreste totusi sa aiba grija lui(a faptelor lui). Oare, de ce in tarile civilizate nebunii sunt tratati in ospicii si nu umbla printre ceilalti afectand bunul mers al lucrurilor?
Poate pentru ca asta e normalitatea si nu evitarea confruntarii cu realitatea, adica sa ii bagam in seama,sa declaram ca taiem firele lor imaginare(pentru a avea de ce sa mai revina), etc. Poate ca domnul consilier juridic nu cunoaste, dar multi psihiatrii in urma discutiilor terapeutice cu bolnavii lor(in special schizofrenici), incep sa nu mai perceapa corect realitatea. Deci, sunt periculosi, si trebuie evitati, restransa implicarea lor. Mi se pare corect, sa-i tratam, dar nu sa-i lasam sa faca ce vor. Schizoidul nu isi recunoaste boala, iar faptul ca se lauda cu hartii ce-i dovedesc lipsa discernamantului, demonstreaza tocmai ca nu e schizofrenic.Probabil are cu totul altceva, Apoi , ia sa ne gandim, daca tocmai ispasise o pedeapsa privativa de libertate, asta ce inseamna? Avea discernamant sau a gresit instanta... Multe semne de intrebare.
Eu unul raman la ideea mea, a actionarii in justitie, daca sefii, din culpa manifesta neglijenta in serviciu. Toate cele bune. Pe curand!
Schizofrenia, ca ori ce boala poate fi mai grava sau mai putin grava. Individul despre care tot vorbim, e posibil sa fie unul care are o problema de sanatate mintala. Poate ca are discernamant si este constient de faptele sale. Poate ca e un om rau. Poate ca e un frustat pentru ca a facut ceva puscarie. Pentru ca reclama aiurea, pe cine i se pune pata, putem spune ca e un procesoman. Poate fi chemat in judecata si sa i se pretinda daune materiale si morale de catre cei pe care el i-a reclamant. OK. Dar omul nu are nici o avere, nici un venit care sa fie poprit. La ce bun ca instanta il condamna la plata unor despagubiri daca nu ai ce executa ? La ce bun sa-ti faci de lucru cu un asemenea individ. Daca o sa vada ca demersurile sale belicoase nu au nici un rezultat se va linisti de la sine. Sechestrarea lui intr-un ospiciu, doar pentru ca reclama aiurea pe oricine, nu va fi dispusa de nici o instanta de judecata ori o autoritate medicala. La ospiciu se ajunge mai greu decat.... era sa spun .... Dar mai bine nu spun
Solutia de a ne cobora la mintea lui si de a-i da apa la moara, nu este atat de buna. Principiul de a intoarce si celalalt obraz, din pacate nu are nimic de a face cu dreptul in general.Putin probabil sa nu aiba nici un bun, pentru ca undeva locuieste, isi pastreaza hartiile..etc.Asa ca instanta va avea ce supune executarii silite. Apoi cred ca din anul 1 de drept invatam ca amenzile/sumele dispuse de instante; neplatite se pot transforma usor in detentie. Eu unul o las balta, asemenea oameni au mai existat si unul deabea in 1995 a putut fi inchis pentru ca functionari publici asemeni dvs au ezitat in a-i trage la raspundere si au dat inapoi in fata actiunilor in instanta ale acestuia, precum si a amenintarilor lui. Doamna din Arad ar trebui sa reaminteasca instantei, chiar daca jurisprudenta nu e atat de importanta in Romania, despre Beniamin Jian, care a devenit o problema deabea dupa ce a ucis 5 oameni. Inainte insa recuzase zeci de magistrati, amenintase sute de functionari publici, etc. Dati search pe google si cautati acest caz, e foarte curios cum istoria are defectul de a se repeta:aceiasi oameni, aceleasi greseli, aceleasi fapte...Ca orice natiune mare putem spune ca avem criminalii pe care ii meritam, probabil ca ne meritam intru totul soarta daca nu actionam. Toate cele bune stimate domn. Aveti o logica buna si un bagaj de cunostinte foarte bogat, nu pot contesta asta, insa actiunile dvs ar lasa de dorit. Nu ma identific cu dvs. si nu as vrea sa fac parte dintr-un grup de oameni inactivi asemeni dvs. Acesta a fost ultimul meu punct legat de subiectul acesta.
Si totusi sa afirmam ca putem cunoaste ceea ce mari criminologi nu au reusit, e iar un lucru ... interesant. Partea cu ce trebuie facut este sfera penologiei, insa o crima, o incalcare a unui drept al celuilalt de a trai in liniste, inceperea de a comite mici infractiuni, deja ne poate arata ceva. Unii insa nu au vederea prea buna...
lupul905, utilizator