Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea drepturilor de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea drepturilor de pensie

Buna seara
Va rog daca ma poate ajuta cineva.
Mama mea s-a pensionat in 1990. Are 27 de ani grupa 1. Se mai poate actiona in instanta pentru a primi diferenta pe o perioada de 3 ani in urma?
Va multumesc.
Mama dvs. s-a pensionat in 1990 sau in 1991?
www.avocatnet.ro/content/for...
Scuzati, Decizia este din iunie 1991, dar cererea de pensionare este din august 1990. S-a pensionat cu vechime completa 26 ani, 11 luni, 11 zile grupa 1 si 2 ani, 3 luni, 23 zile grupa 3. In total 42 ani, 3 luni, 4 zile. A contribuit suplimentar la pensie cu 2% pe o perioada de 23 ani si are 7 ani ture de noapte. A lucrat la CFR.
Va multumesc pentru ajutor.
O zi buna.
ni_leta, utilizator
ni_leta a scris:
Are 27 de ani grupa 1. Se mai poate actiona in instanta pentru a primi diferenta pe o perioada de 3 ani in urma?

Ce nu inteleg eu este la ce diferente de pensie va referiti (termenul de prescriptie de trei ani este clar). Cu alte cuvinte, ce obiect ar avea actiunea?

Mama doreste recalcularea drepturilor de pensie in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, avand in vedere Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr. 40/2008? Sau perioada lucrata in grupa I de munca nu a fost valorificata si doreste valorificarea ei?

Va rog sa precizati ce doreste mama dvs. sa solicite instantei, ati dat date insuficiente, si sa-mi spuneti cand i-a fost comunicata ultima decizie de pensie emisa de casa de pensii.
Buna ziua. Va multumesc pentru ajutor. Ultima decizie de pensie este din octombrie 2008. Am in vedere Decizia ICCJ 40/2008 si oug 100/2008
Am inteles, mama dvs. doreste sa i se recalculeze pensia in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani.

Dupa aparitia Deciziei nr. 40/2008 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, multe dintre persoanele care au lucrat mai mult de 20 de ani in grupa I de munca si mai mult de 25 de ani in grupa II de munca si care s-au adresat instantei, au castigat procesele in sensul determinarii punctajului mediu anual in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, respectiv de 25 de ani.

Prin urmare si mama dvs., daca se va adresa instantei cu un litigiu avand ca obiect determinarea punctajului mediu anual in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, poate castiga. Precizez ca sunt instante care au respins aceste actiuni.

Anterior introducerii actiunii pe rolul instantei ar trebui ca mama dvs. sa solicite in scris casei de pensii recalcularea drepturilor de pensie in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani. Nu mai este in termen sa conteste o decizie de pensie emisa in 2008. Faptul ca a primit punctaj suplimentar conform OUG nr. 100/2008 va fi "apararea" casei de pensii in proces.

Parerea mea este ca nu poate sa solicite recalcularea drepturilor de pensie retroactiv, pe o perioada de 3 ani in urma, intrucat nu a facut nicio diligenta in sensul solicitarii recalcularii pensiei in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani.