Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Am varsta de 50 ani.
Vechime pe cartea de munca : 28 ani
Plus 4 ani cursuri universitare la zi, cu Diploma de licenta.
Pot beneficia de pensie anticipata? Daca DA, ce demersuri trebuiesc facute?
Multumesc.
Ce activitate ati desfasurat? De exemplu daca ati fost balerin va puteti pensiona.
economist
doina ban, utilizator
Art. 62. — (1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puțin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

Art. 65. — (1) Pensia anticipată parțială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.

Nu ati dat toate datele dar va pot informa ca pentru o persoana de sex feminin nascuta in anul 1961 varsta standard de pensionare este de 60 - 60 ani si doua luni (functie de luna nasterii), stagiul complet de cotizare fiind de 32 - 32 ani si 4 luni (din nou lipsa luna nastere).
Sper sa trageti concluzii din cele 2 articole prezentate.
ContSters42179, utilizator