Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am primit pronuntarea asupra cauzei civile avand ca obiect succesiune,eu avand calitatea de mostenitor legal si as dori sa stiu ce urmeaza sa fac in continuare cu aceasta hotarare.

Va multumesc
sa o legalizati
sunteti mai multi mostenitori legali? asteptati sa vi se comunice sentinta civila si veti vedea ce bunuri ati dobandit si in ce cota daca sunteti mai multi mostenitori.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am primit sentinta civila in care sunt identificate bunurile dobandite si cotele-parte(suntem 3 mostenitori).Ce ar trebui sa fac pe mai departe?
sa asteptati sa vedeti daca ceilalti doi mostenitori nu fac apel. apoi sa legalizati hotararea judecatoreasca cu mentiunea definitiva si irevocabila. din acel moment sunteti proprietar de de drept si de fapt al cotei respective si a bunurilor care va revin.
Multumesc