avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - recalcularea pensiei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - recalcularea pensiei de invaliditate

sunt pensionara invaliditate gr. III
am realizat dupa data pensionarii stagii de cotizare cf. drepturilor - progr. 4 ore

Cu scopul constatarii indeplinirii/neindeplinirii conditiilor revizuirii medicale periodice, conform art 79 alin (1) lit. c) din legea 263/2010 , avand varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare, am solicitat Casei de Pensii o decizie care sa nu modifice cuantumul pensiei(punctajul mediu anual) si care sa cuprinda stagiul total de cotizare inclusiv perioadele asimilate-pensia de invaliditate - solicitate la care nu am primit nici un raspuns, nici macar negativ

as dori o indrumare / un sfat : cum sa procedez?
cui sa ma adresez ?
sau ce as putea intreprinde in acest sens

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:09, 8 Aprilie 2011
anca_mariette a scris:
sunt pensionara invaliditate gr. III
am realizat dupa data pensionarii stagii de cotizare cf. drepturilor - progr. 4 ore

Aceste perioade vor fi valorificate cand veti trece la pensie pentru limita de varsta. Nu exista prevedere in sensul valorificarii lor acum, cand beneficiati de pensie de invaliditate. V-am spus asta acum un an. Legea nr. 263/2010 nu schimba nimic si nici nu ar putea sa schimbe.

anca_mariette a scris:
Cu scopul constatarii indeplinirii/neindeplinirii conditiilor revizuirii medicale periodice, conform art 79 alin (1) lit. c) din legea 263/2010 , avand varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare, am solicitat Casei de Pensii o decizie care sa nu modifice cuantumul pensiei(punctajul mediu anual) si care sa cuprinda stagiul total de cotizare inclusiv perioadele asimilate-pensia de invaliditate - solicitate la care nu am primit nici un raspuns, nici macar negativ

O decizie de pensie prin care sa nu fie modificat punctajul mediu anual dar prin care sa se valorifice stagiile, inclusiv perioada de invaliditate, nu poate emite nimeni. Nu se pot emite decizii de pensie asa cum doreste fiecare. Nu se poate valorifica perioada de invaliditate in timp ce beneficiati de pensie de invaliditate.

Indeplinirea conditiilor prevazute la art. 79, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010 o va constata medicul expert al asigurarilor sociale.

anca_mariette a scris:
as dori o indrumare / un sfat : cum sa procedez?
cui sa ma adresez ?
sau ce as putea intreprinde in acest sens

Nu puteti intreprinde nimic intrucat solicitarea dvs. nu este legala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de invaliditate - revizuire piticul piticul buna ziua . sunt beneficiarul unei pensii de invaliditate din anul 2008 si am varsta de 54 de ani si va rog sa-mi precizati pana la ce varsta trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate barnos barnos barbat, nascut in 20 martie 1955, pensionat gr.3 de invaliditate in 2010, avand stagiul de cotizare de 32 ani. din 2010 si pana in prezent a lucrat cu contract ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie de limita de varsta mariaindre mariaindre Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca sotul meu in virsta de 61 ani(25.01.1954) in prezent in pensie de boala are posibilitatea de a beneficia de nerevizuire la ... (vezi toată discuția)