Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - recalcularea pensiei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - recalcularea pensiei de invaliditate

sunt pensionara invaliditate gr. III
am realizat dupa data pensionarii stagii de cotizare cf. drepturilor - progr. 4 ore

Cu scopul constatarii indeplinirii/neindeplinirii conditiilor revizuirii medicale periodice, conform art 79 alin (1) lit. c) din legea 263/2010 , avand varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare, am solicitat Casei de Pensii o decizie care sa nu modifice cuantumul pensiei(punctajul mediu anual) si care sa cuprinda stagiul total de cotizare inclusiv perioadele asimilate-pensia de invaliditate - solicitate la care nu am primit nici un raspuns, nici macar negativ

as dori o indrumare / un sfat : cum sa procedez?
cui sa ma adresez ?
sau ce as putea intreprinde in acest sens

multumesc anticipat
anca_mariette a scris:
sunt pensionara invaliditate gr. III
am realizat dupa data pensionarii stagii de cotizare cf. drepturilor - progr. 4 ore

Aceste perioade vor fi valorificate cand veti trece la pensie pentru limita de varsta. Nu exista prevedere in sensul valorificarii lor acum, cand beneficiati de pensie de invaliditate. V-am spus asta acum un an. Legea nr. 263/2010 nu schimba nimic si nici nu ar putea sa schimbe.

anca_mariette a scris:
Cu scopul constatarii indeplinirii/neindeplinirii conditiilor revizuirii medicale periodice, conform art 79 alin (1) lit. c) din legea 263/2010 , avand varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare, am solicitat Casei de Pensii o decizie care sa nu modifice cuantumul pensiei(punctajul mediu anual) si care sa cuprinda stagiul total de cotizare inclusiv perioadele asimilate-pensia de invaliditate - solicitate la care nu am primit nici un raspuns, nici macar negativ

O decizie de pensie prin care sa nu fie modificat punctajul mediu anual dar prin care sa se valorifice stagiile, inclusiv perioada de invaliditate, nu poate emite nimeni. Nu se pot emite decizii de pensie asa cum doreste fiecare. Nu se poate valorifica perioada de invaliditate in timp ce beneficiati de pensie de invaliditate.

Indeplinirea conditiilor prevazute la art. 79, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010 o va constata medicul expert al asigurarilor sociale.

anca_mariette a scris:
as dori o indrumare / un sfat : cum sa procedez?
cui sa ma adresez ?
sau ce as putea intreprinde in acest sens

Nu puteti intreprinde nimic intrucat solicitarea dvs. nu este legala.