avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie

Buna ziua.

1.Pentru recalcularea pensiei (nemajorata de 14 ani) pentru un copil de 17 si 7 luni, elev clasa a-11-a ce acte trebuie sa depun la judecatorie??

2.Trebuie sa am avocat pentru asta sau nu??

3.Cererea o poate face direct copilul ??

4. Pot sa solicit pe langa recalculare si plata pe toata dura studiilor (copilul da la medicina)??

Multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: Serban Tanase , Consultant asigurari 08:56, 8 Aprilie 2011
1)Copie hotarare,copie ci,copie cn copil,chemarea in nume propiu daca depuneti acum....2)Nu trebuie neaparat sa aveti avocat insa trebuie sa stiti unde lucreaza fostul ..date exacte...3)o face copilul numai peste 5 luni...4)solicitati pana la 26 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort dupa 17 ani wrek wrek Buna ziua, as avea nevoie de niste informatii, mama si tatal meu au avut o casatorie de 7 ani (1992-1999) rezultand doi copii, eu si sora mea(suntem majori) in ... (vezi toată discuția)
Cerere pensie de intretinere g.corina g.corina Buna ziua, Ma puteti ajuta cu raspunsuri la urmatoarele probleme ? 1. in baza la ce articol din codul familiei se poate solicita pensie de intretinere pentru ... (vezi toată discuția)
Plătesc pensie de întreținere fără să am certitudinea că majorul își continuă studiile. cum pot verifica acest lucru? ANDREEA 98 ANDREEA 98 Buna ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie: - platesc pensie de intretinere copilului care tocmai a inceput facultatea si refuza vehement sa-mi faca si mie ... (vezi toată discuția)