avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere pensie de intretinere

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu raspunsuri la urmatoarele probleme ?
1. in baza la ce articol din codul familiei se poate solicita pensie de intretinere pentru persoana majora in continuarea studiilor, eleva clasa a XII -a.
2. in baza la ce articol poate cere calcularea pensiei de intretinere, venituri care au caracter periodic si continuu sau alte sume care au caracter de continuitate.
3. care este articolul in care se specifica plata pensiei pana la varsta de 26 ani daca isi continua studiile
4. se poate judeca in lipsa ?
5. la cerere se ataseaza si extrasul de cont unde sa fie depusa pensia sau se face o adresa ulterior institutiei unde lucreaza tatal ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:56, 6 Octombrie 2009

Instanta va stabili contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copiilor. (art.42 Cod Familiei)

La calcularea cuantumului pensiei de intretinere se iau in considerare veniturile obtinute si nu veniturile intamplatoare sau ocazionale: plata orelor suplimentare, indemnizatiile de deplasare, de transfer, de concediere, salariile compensatorii pentru disponibilizare etc.

Obligatia de intretinere se executa in natura prin plata unei pensii in bani (art.96 Cod Familie).

Instanta va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau poate hotari incetarea ei, functie de schimbarea mijloacelor de intretinere ale celui obligat la plata sau de nevoile celui care o primeste.

Daca intretinerea este datorata unui copil, instanta stabileste 1/4 din castigul parintelui obligat, pentru 2 copii va reprezenta 1/3 din venituri iar pentru 3 sau mai multi copii va reprezenta 1/2 din venituri (art.94 Cod Familie).
Copilul devenit major aflat in continuarea studiilor (cursuri zi) in cadrul unei institutii de invatamant superior are dreptul la pensie de intretinere pana cel tarziu la varsta de 26 ani, cu conditia sa nu aiba simultan si calitatea de angajat (art.101 Cod Familie)



Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2009
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Cauzele in materie de pensie de intretinere(stabilire, miscsorare, sistare a cuantumului acesteia ) pot fi judecata in lipsa paratului , daca exista o solicitare in acest sens.
Plafoanele maximale pot fi atinse sau nu , asa incat , dupa caz , ramane la latitudinea instantei de judecata sa le stabilieasca , apreciind , in concret , nevoile copilului minor.Cat despre studii , practica judiciara nu e unitara in acest sens , acorduandu-se pensii de intretinere si celor care isi continua studiile la ID sau FR.

Adrese se pot face de catre reprentantul legal , sau de catre persoana majora , care , intr-o asemenea cauza , justifica o calitate procesuala activa (pentru a nu fi respinsa actiunea , nefiind indeplinita una din condtiile de exercitiu ale actiunii civile, daca e exercitata de catre unul dintre parinti).
Alte aspecte au fost amintite de colega mai sus.
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc pentru raspuns.

Fiica mea doreste sa depuna o astfel de cerere fiind majora. Nu apeleaza la un avocat pentru ca in acest moment nu ne permitem sa platim onorariul avocatului. Este in clasa a XII a si are nevoie in continuare de pensie. Si eu contribui la cresterea ei insa este dreptul ei sa primeasca aceasta pensie.
Sa inteleg ca daca nu este bine formulata cererea poate fi respinsa desii aduce dovezi ca este eleva?
Poate avea castig numai cu un avocat ?
La articolul 101 din codul familiei nu am vazut nimic specificat de varsta.



castigarea unei cauze in instanta nu este conditionata de anjarea unui avocat .
daca considerati ca va puteti redacta singura actiunea si de asemenea sa va reprezentati in fata instantei de judecata este in regula . :D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de intretinere pentru elevul major! nicole71 nicole71 Buna ziua! Fiica mea implineste 18 ani luna viitoare si este eleva in clasa a XII-a.In urma divortului mi-a fost incredinta prin hotarare de divort spre ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere corneliaconstanda corneliaconstanda Buna ziua.Va rog sa imi spuneti in ce lege scrie ca un copil poate primi (pensie alimentara) pensie de intretinere,pana la varsta de 26 ani ,chiar daca urmeaza ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara theya_05 theya_05 daca baiatul meu implineste luna aceasta 18 ani, dar este elev in clasa a XI-a, la zi, tatal lui mai are obligatia platii pensiei alimentare ? ce demersuri ... (vezi toată discuția)