Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit

Buna ziua!
Am solicitat fisa sintetica la administratie in 29.03.2011 sa vad cum stau cu imp/profit deoarece am depus doua decl. 101 pana in 25.02.2010. Cea din perioada 01-09-2010 a reiesit ca am platit in plus 2847 ron, iar in cea din perioada 10-12-2010 de plata 2072. conform fisei rezulta ca am de plata cei 2072 chiar daca la rubrica “diferente” figureaza suma din prima decl. respectiv 2847 ron . Mentionez ca declaratia de pe trim.4 are data scadenta in 25.04.2011, oare atunci sa se faca reglarea?
In 2011 am optat ptr impozit/venit. La 31 .03.2011 am impozit de plata in jur de 700 ron. Achit acest impozit sau se recupereaza din impozitul platit in plus in 2010 ?
multumesc!
Trebuia sa optati pentru definitivarea exercitiului financiar 2010 pana la 25/02/2011. Asa, reglarea se va face pe 25/04/2011.

Pentru a compensa suma platita in plus ca impozit pe profit cu impozitul pe veniturile microintreprinderii trebuie sa faceti o cerere in acest sens la AFP de care apartineti.
Multumesc frumos ptr raspuns!
Totusi, bilantul l-am depus tot pana in 25.02.2011, de aceea am depus si cele doua declaratii impreuna, trebuia sa mai fac ceva? Sa anunt intr-un fel anume ca inchid exercitiul financiar pana la 25, oricum nu mai pot face nimic acum dar este bine de stiut ptr viitor.
Cei care opteaza pentru definitivarea exercitiului financiar pana la 25 februarie nu declara nimic de plata sub forma de impozit pe profit prin D100 ci depun doar D101. Astfel vor plati pe 25 februarie iar nu pe 25 ianuarie impozitul pe profit aferent trim. IV al anului precedent si nu vor mai face regularizarea in 25 aprilie.
Asa am procedat, nu am depus decl 100 ptr Trim IV, ci direct 101, totusi in fisa sintetica data scadenta este 24 aprilie. Oricum, multumesc din nou. :)