Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... apel, recurs
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

apel, recurs

la ce instanta se depune apelul, recursul unei hotarari data de judecatorie? se depune la judecatorie (precizandu-se catre tribunal) sau direct la tribunal?
la instanta a carei hotarari o ataci.....daca faci apel, o depui la Judecatorie...poti preciza ori Judecatorie (corect)...dar poti trece si Tribunalul, nu cred ca are vreo importanta...IMPORTANT ESTE SA TRECI CORECT nr. hotararii pe care o ataci..si data la care aceasta hotarare a fost pronuntata
o hotarare pronuntata de o judecatorie poate fi atacata:
a. cu apel- care se depune la judecatoria care a pronuntat hotararea
b. direct cu recurs, (in cazul hotararilor definitive , deci care nu pot fi atacate cu apel) care se depune tot la judecatoria a carei hotarare se ataca

art. 288 cpc potrivit caruia Apelul se depune la ianstanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii, , a fost declarat neconstitutional (numai teza finala care sanctiona cu nulitatea absoluta).

in acelasi mod s-a procedat si cu privire la art. 301 cpc recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca , sub sanctiunea nulitatii (o decizie de prin 2008)

pentru hotararile din penal vezi art. 367 c pr. pen. care se aplica si la apel si la recurs
crisalida_77 a scris:

......
art. 288 cpc potrivit caruia Apelul se depune la ianstanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii, , a fost declarat neconstitutional (numai teza finala care sanctiona cu nulitatea absoluta).

in acelasi mod s-a procedat si cu privire la art. 301 cpc recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca , sub sanctiunea nulitatii (o decizie de prin 2008)
......

Prin urmare, apelul sau recursul impotriva unei hotararii se poate depune si la instanta de apel sau de recurs .