Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Formulare apel la instanta competenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Formulare apel la instanta competenta

Va salut,

V-as ruga sa-mi spuneti daca apelul pe care doresc sa-l formulez impotriva unei hotarari pronuntate de Judecatoria Sectorului 1 trebuie sa-l inregistrez la Curtea de Apel sau la Judecatoria Sectorului 1 care a pronuntat solutia impotriva careia declar apelul? Aceasta pentru a evita sa-mi indrept gresit apelul si prin urmare sa pierd termenul de 15 zile in interiorul caruia pot ataca hotararea cu apel.

Cu multumiri anticipate.
Cererea de apel se depune la instanta care a pronuntat hotararea de fond, adica la Judecatoria Sectorului 1, iar apelul se va judeca la Tribunalul Bucuresti. Cu stima.
Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii-art.288 al. 2 c.proc.civ.