Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tulburare linistie publica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tulburare linistie publica

Buna ziua, anul trecut am avut discutii si certuri cu soacra mea ca imi maltrata minorul la mine in domiciliul meu ,in urma discutiei aprinsa soacra mea a iesit din apartament si a inceput sa tipa pe scara blocului ,eu am inchis usa si am apelat servicul 112 in ajutor pt ca ne facea de ras, dupa 10 minute au venit 2 aparent agent si mi au amendat pt t.de li .publ eu nu am semnat,si m-am trezit ca o persoana a marturisit ca eu pe palier am batut sotia si am injurato ... desi noi nici nu am iesit ...doar soacra ...dar politsistii suparati pe mine au schimbiat total subiectul ,nici nu au zis nimic de soacra... agent al sectiei de politie care intre timp intalniserau cu soacra la parterul blocului... a batut la usa am deschis si am observat pe un om fara grad fara grad doar cu o camasa albastra mestecand guma prezintiind agent de politie ... am intrebat cum agent de politie fara grad ,de unde a pornit impotriva mea cu fel de fel de mistouri , si in acelasi timp de ce nu dau voie sa intra doamna ...eu v-am chemat ca dinsa facea scandal pe palierul blocului si in plus nu are domiciuliu aici , a iesit deci eu hotaresc dc intra sa nu ... de unde iar ei : cum noi spunem ca trebuie sa o lasati sa intra ... au bagat o cu forta la mine in apartament si mi au cerut buletinul ca sa mi scrie un proces verba pt tulburare liniste publica... care eu nu l -am semnat ...bine eu in acelasi timp nu am iesit deloc din apart. nici sotia ...in proces... martorul care trebuie sa fie locatar nu are adresa de buletin la noi ci total in alta parte... pe alta parte la intmpinarea facuta de jurista politiei scrie ca un locatar a cerut ajutorul politiei si ca vecinul de la apartamentul 17 isi agreseaza fizic si verbal pe palierul bloc. desi eu stau la apt. 20 ... in fine martorul nu vine la proces de 2 ori ... cica sta undeva in germania... am auzit azi de la judecator chestia asta ca trimite mandat de aducere... dar eu am cerut ca sa fie ascultata sotia pt ca face parte de proces si sa spuna ca nici nu a iesit in seara respectiva din casa ... dar mi a respins juristul de le sectia nu stiu dupa ce articol dar oare e posibil? atunci oricine sa faca o marturisire mincinioasa fara alte probe si constatari de organe comp. in procesul verbal nu exista alte relatari,nu sunt alti martori , sau probe .... va rog dc puteti sa mi explicati ce pot face?[
ContSters202655 a scris:

in proces... martorul care trebuie sa fie locatar nu are adresa de buletin la noi ci total in alta parte... pe alta parte la intmpinarea facuta de jurista politiei scrie ca un locatar a cerut ajutorul politiei si ca vecinul de la apartamentul 17 isi agreseaza fizic si verbal pe palierul bloc. desi eu stau la apt. 20 ... in fine martorul nu vine la proces de 2 ori ... cica sta undeva in germania... am auzit azi de la judecator chestia asta ca trimite mandat de aducere... dar eu am cerut ca sa fie ascultata sotia pt ca face parte de proces si sa spuna ca nici nu a iesit in seara respectiva din casa ... dar mi a respins juristul de le sectia nu stiu dupa ce articol dar oare e posibil?

1-Nu este legal prevazut ca martorul sa detina domiciliul la adresa unde este solicitat sa isi asume responsabilitatea de martor la consemnarea unor fapte cu ocazia incheierii unui proces verbal de contraventie
2-De unde aveti informatia ca "jurista politiei" a facut intampinare?
3-Daca dvs ati facit plangere contraventionala,"juristul de la sectie" nu mai poate sa "respinga";solutia aparatine instantei de judecata in baza probelor de la dosar
Alin Popescu, administrator
Buna ziua, eu sunt cel care am contestat procesul formulat de politsisti...si am fost pana acum de 2 ori la proces...martorul nu sa prezentat...pe proces are adresa in alta parte nu la blocul unde stau eu...intampinarea este scris de consilierul juridic de la politie pt ca am si e o copie primita...de fiecare data vine si consilieru la proces... la intampinare exista si asa o greseala care am spus de 2 ori judecatorei una tanera si cred ca total in afara de meseriei... dintre toate textele formulate tipice scrie asa la faza principala... a marturisi martorul locatar al blocului x ca vecinul de la apt 17 isi agreseaza fizic si verbal sotia pe palierul blocului. Dar eu nu stau la 17 ci la 20 un etaj mai sus fapt care am demonstrat si cu buletinul. martorul pe proces are adresa de pe buletin total in alt sector ...cea ce am pomenit si de asta ...eu nici macar nu am iesit din apt cea care a iesit era soacra mea ca certindu se cu mine facea scandal pe palier ...eu am fost cel care a cerut ajutorul de la 112 ...cea ce am cerut sa fie prezentat de catre politia la urmatorul proces dupa registru de la ei sau serviciu 112... pt ei au mintit si au spus ca vecinul a cerut acest lucru.de soacra mea nici vorba ,,ea nu exista in proces...la ultimul proces am cerut ca sa vina sotia si sa spuna ca nici nu a iesit nici nu a fost agresat de mine ...judecatorul a intrebat pe consilierul jur de la politie daca e de acord cu prezentarea ei si ea a spus nu stiu conform care legii nu e de acord. am intreabt o pe judecatoare cum asa daca ea este singura care poate sa spuna ca nu e adevarat cea ce a marturisit martorul...adica sotia mea spune ca nu e batuta nici injurata nici macar nu a fost acolo ... asa poate sa vina oricine sa spuna ca eu sau oricine altcineva a facut cine stie ce si ala sa fie amendat.martora se pare ca conform ultimele date discutate intre cons. si judecatorul in gemania si cica se trimita mandat de aducere dar unde nu stie nici judecatorul zicea ca sa o cautati dupa evid populatie...:D in fine ciudatenia totala in instantele romanesti si cred ca si legislatia... va rog daca azi inteles despre ce e vorba sa mi spuneti parerile dumneavoastra. multumesc