Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare pe baza de comanda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare pe baza de comanda

Buna ziua,

Urmeaza sa completez prima mea factura si am fost rugata sa trec numarul comenzii ferme la denumire produs, fara a preciza despre ce fel de servicii este vorba.( Sunt prestator de servicii, profesii libere). Deoarece comenzile pe baza carora am prestat serviciile (ocazionale) sunt de fapt e-mail-uri, in care se specifica numarul comenzii, si termenul de predare, fara alte detalii, nu stiu ce sa trec la U. M., pret unitar, etc. Ajunge daca trec doar nr. comenzii, si 1 la celelalte rubrici? Am contract cu firma respectiva, unde sunt fixate preturile, etc In plus, va fi o factura centralizatoare, deci voi avea nevoie de aceste comenzi anexate la factura. Ajunge daca printez acele e-mailuri, avand doar nr. si termen comanda?
Va multumesc mult pentru ajutor!
Treceti ''prestari servicii conform comanda/contract nr , din data de ...
Buna ziua ,

Pe factura puteti sa inscrieti" prestari servicii cf. ctr. nr....din data de..." .conform specificatii. Anexele (specificatiile) la factura ,banuiesc ca sunt lunare .Va sfatuiesc sa le trimiteti prin posta cu confirmare de primire sau le predati direct beneficiarilor.Pe baza de numar de numar de inregistrare sau semnatura si copie dupa C.I sau B.I. .

:hm:

Sincera sa fiu nu prea am inteles foarte clar ce fel de servicii prestati Dvs. Transmiteti mail-uri anumitor persoane ,la cererea clientilor? Straniu....:O

Primesc comenzile pe mail, scuze daca m-am exprimat gresit. Prestari servicii de traducere.
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara

Cu mare placere.