avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

se mai fac pensionari anticipare ? si cui trebuie sa ma adresez (persoana in speza lucreaza la un spital de urgenta )
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 19:45, 9 Aprilie 2011
buna ziua
casei de pensii teritoriale ,adica unde aveti domiciliu ,cu o cerere si actele aferente dovedirii stagiului de cotizare
av daniela
actele aferente dovedirii stagiului de cotizare

Si varsta. Pensionarea anticipata/anticipata partilal se face prin reducerea varstei standard cu 5 ani si un stagiu de cotizare de 43/35 ani fara stagii asimilate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata ancabbv ancabbv Am 35 de ani si 2 luni vechime si varsta standard de pensionare este de 60 de ani si o luna. Am o reducere de 2 ani gr a 2 a ( 13 ani si 8 luni). Pentru ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva Moca Moca Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv ... (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)