Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

se mai fac pensionari anticipare ? si cui trebuie sa ma adresez (persoana in speza lucreaza la un spital de urgenta )
buna ziua
casei de pensii teritoriale ,adica unde aveti domiciliu ,cu o cerere si actele aferente dovedirii stagiului de cotizare
av daniela
actele aferente dovedirii stagiului de cotizare

Si varsta. Pensionarea anticipata/anticipata partilal se face prin reducerea varstei standard cu 5 ani si un stagiu de cotizare de 43/35 ani fara stagii asimilate.