Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... datorie la banca fara ipoteca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

datorie la banca fara ipoteca

prietena mea a luat un imprumut de la banca pt.nevoi personale cu buletinul acum 6 ani.Din cauza ca a ramas fara loc de munca nu a mai putut restitui creditul.Acuma creditul l-a luat o firma de recuperari si vrea s-o execute silit dar ea nu are nici o proprietate pe numele ei.Ce executa firma re cuperatoare? si ce i se poate intimpla?Daca o sa aiba cindva loc de munca o sa-i faca poprire pe salariu? va multumesc anticipat!
da, o sa-i puna poprire pe 1/3 din salariu.
functie de suma ,poate ajunge l o intelegere cu firma de recuperari.
ori sa plateasca in rateori sa plateasca toata suma iar firma de recuperari sa-i faca o reducere cu 10-15-20 % functie de termenul in care plateste.
oricum la un moment dat tot va trebui sa plateasca.
Datoria e prescrisa daca nu a primit nicio notificare de la executor judecatoresc in primii 3 ani. Cele de la recuperatori nu au efect intreruptiv.

E posibil sa fi existat si o polita de asigurare pe acolo care sa acopere riscul de neplata, banca si-a acoperindu-si astfel paguba. Si cei de la asigurare au dat creanta pe mana recuperatorilor. Oamenii astia fac un mare taraboi ca de obicei apeland la intimidare.

Prietena a fost sigur inregistrata de banca la Biroul de Credite (BC) si / sau Centrala Riscurilor Bancare (CRB) ca "rau platnic" ceea ce inseamna sanse nule pentru ea sa mai ia vreun credit pe viitor.