Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... CERERE INSOLVENTA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

CERERE INSOLVENTA

Buna ziua.
Am o datorie la finante de 16.000 de lei,datorita faptului ca nu m-a platit o firma care intre timp a intrat in insolventa. Nu am posibilitatea de a plati aceasta suma,(la care se mai aduna si penalitatile), pot sa cer insolventa?
Care sunt primele pasi ,de unde trebuie sa cer acest lucru?
Cat dureaza toate procedura?
Care este suma minima la care se poate cere insolventa?
Puteti formula cerere de deschidere a procedurii insolventei in baza art. 27 din legea 85/2006.
Cererea se depune la tribunalul din judetul unde firma are sediul insotita de actele preazute la art. 28 din legea 85/2006.
In cazul in care debitorul este cel care formuleaza cererea de deschidere a procedurii insolventei (cazul dvs) nu exista o valoare minima de la care poate fi ceruta insolventa.
In cazul in care cererea este formulata de un creditor, valoarea minima a creantei acestuia este 45.000 lei.
In privinta duratei procedurii, este greu de spus cat va dura aceasta, dar este o procedura lunga.