avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de contraventie incheiat pe numele ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de contraventie incheiat pe numele proprietarului decedat

Anul trecut am luat o masina de la o doamna care a avut o dacie de pe sotul decedat. Din pacate nu am verificat daca masina avea rovinieta si in consecinta calatorind spre casa am fost ,,prins,, fara rovinieta. Din oct 2010 de cind a fost facuta constatarea contraventiei nu am primitnici o adresa. IN 30.03 2011 soseste pe numele decedatului o adresa car nu ajunge insa la adresa si care este semnata de un martor neindentificat care are doar numele si alceva nimik si o semnatura .........Intre mine si dna nu exista decit o hartie de mina cum sa ea mi o dat masina si alceva nimik. Ce ma sfatuiti ... sa platesc amenda sau sa no platesc.. ( proprietarul fiind mort ) ..
Cel mai recent răspuns: hunedoreanul , utilizator 18:41, 11 Aprilie 2011
SA CLARIFIC,

Masina a fost primita de mine in baza unui document de mina in care eu am declarat ca am primit masina. Apoi stop alceva nu exista. Constatarea contraventiei a fost facuta de un drum national. NU AM FOST PRINS IN TRAFIC SI NICI NU STIAM CA A FOST COMISA O CONTRAVENTIE PINA CE IN DATA DE 30.03 2011 NU A FOST EMISA ACEASTA CONTRAVENTIE-.PROCES VERBAL-
Nu cred ca exista o dovada ca ,,decedatul ,, a fost la volan ( el fiind decedat la data intimplarii ). In procesul verbal se scrie ca exista o fotografie in care probabil apare masina sau poate apar si eu :) ( ca sa vezi cita libertate avem ...) iar procesul verbal nu este PRECIZAT CINE ERA LA VOLAN,

deci pv de contraventie este facut pe un decedat si intre sotia decedatului si mine este un document de mina simplu.
atit
durerea este ca din oct 2010 daca stiam sigur luam aceasta rovinieta insa ei smecherii de la cestrim au astetpat ca sa se umfle contraventiile si apoi dupa vreo cinci luni au ajuns la ,,decedat,,

MA INTREB DE CE ACEST LUCRU NU A FOST FACUT MAI REPEDE din ce spun ei ( ma rog reprezentati lor ) puteau sa astepte si 6 luni ai apoi sa trimtia adresa...

Oare am vreo sansa daca ii dau in judecata de tergiversare si intirziere voita a termenului de trimtiere ce sanse as avea...
DESIGUR CA IN LOCUL MEU MAI SUNT SI ALTI .... platesti platesti dar cel putin sa te anunte in termen scurt de probleme nu dupa vreo 6 luni in care noi involuntar am circulat fara rovinieta....


mai pot aduce si alte rpeciazari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu masina corneo corneo Am o masina inscrisa in Spania si circula in Romania de aprox.trei ani,are seguro pe numele meu si al fiului meu caruia i\'am dat\'o.De cateva luni el a plecat ... (vezi toată discuția)
Amenda rovigneta Tonicone Tonicone Buna ziua, am circulat dintr-o eroare doua luni fara rovigneta . Am primit o amendă pentru data de 1.05.2018.Este posibil sa mai vina si alte amenzi, sau ... (vezi toată discuția)
Rovinieta Daniela2005 Daniela2005 Am circulat fara rovinieta din iulie pana in octombrie. Pana acum nu am primit amenda. Ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)