Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Operatie - cum procedez pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Operatie - cum procedez pentru a beneficia de decontare de la Casa de Sanatate?

Buna dimineata!
Mama (pensionara) are nevoie de operatie cataracta. Cum procedez pentru a beneficia de decontare de la Casa de Sanatate.( si in ce cuantum ?)
Ce formular trebuie sa cer spre completare ?
Multumesc.
Mergeti la Casa de Asigurari din judetul dv cu actele necesare eliberate de medicul specialist, in cazul acesta oftalmolog si cu trimitere de la medicul de familie.Ambii medici stiu procedura
Insa mai intai mergeti la unitatea medicala unde se doreste a fi facuta operatia si aflati ce anume se deconteaza prin casa de asigurari, deobicei doar cristalinul se deconteaza.
Apoi mergeti la Casa de Asigurari, unde veti completa acte, apoi veti primi raspunsul in termen de 6 luni.