Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... recuperare suma casa de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

recuperare suma casa de sanatate

Buna ziua,
- va rog sa-mi spuneti daca o persoana ( pensionar) care suporta o interventie chirurgicala la ochi ( operatie de cataracta si cristalin) si care suporta costul cristalinului si a trusei necesare operatiei poate recupera de la casa de sanatate o parte din suma
- daca da va rog sa-mi spuneti ce documente sunt necesare ( daca la iesirea din spital este necesar sa fie eliberat un anume formular)

Mulrumesc
"Tratarea cataractei prin transplantarea cristalinului reprezintă una dintre intervenţiile chirurgicale frecvent realizate în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţe Oftalmologice din Bucureşti. Din păcate, CNAS decontează numai 300 de lei din preţul cristalinului, care, în funcţie de calitate, poate varia între 1.400 şi 4.000 de lei. „Chiar dacă o parte din costul cristalinului se decontează, bolnavii sunt nevoiţi să aştepte mult timp (câteva luni în Bucureşti şi doi-trei ani în provincie) pentru a beneficia de această reducere. De aceea, mulţi bolnavi renunţă şi preferă să achite integral cristalinul", explică prof. dr. Monica Pop, directorul acestui spital. Pentru a beneficia de această reducere, bolnavul trebuie să depună dosarul la CNAS înainte de intervenţia chirurgicală."

Citeste mai mult: adevarul.ro/sanatate/medicina/ce-trebuie-platim-cazul-operatii-stat-1_50ae343a7c42d5a6639aa6ef/index.html