Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post spalator vehicule COR 91 42 01
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post spalator vehicule COR 91 42 01

Buna seara!
Sunt interesat de fisa postului pentru urmatoarele calificari:
- spalator vehicule
- administrator spalatorie auto
Va multumesc!
nadia_odagiu@yahoo.com

In fisa postului trebuie precizate:
-sarcinile si responsabilitatile ce revin titularului jobului;
-codul COR (Clasificarea Ocupatiilor din Romania) al postului;
-conditiile de lucru;
-standarde de performanta;
-modalitatea de remuneratie;
-caracteristici personale necesare angajatului pentru indeplinirea cerintelor postului.

In Contractul Colectiv de Munca se prevede ca atributiile postului sunt prevazute in fisa postului, anexa la contractul individual de munca.
Totusi, fisa postului SE REALIZEAZA PENTRU TINE CA PERSOANA DISTINCTA, nu doar pentru specificul jobului.

Buna seara !
ma intereseaza o fisa a postului pentru muncitor necalificat(manipulant marfuri), secretar administrativ si montator asamblor profile aluminiu si mase plastice
Va multumesc!
deea1616, utilizator
1.Postul: manipulant marfa
2. Conditii de ocupare a postului:
a)Studii: -scoala generala sau studii medii ;
b)Vechime: minim 5 ani ( in domeniu);
c)Alte conditii:

- nu a suferit nici o condamnare prevazuta in mod expres de Legea nr:22/1969, sau care potrivit legislatiei in viguare, interzice dreptul de gestiune si de administrare a societatilor comerciale;
- nu este in nici una din situatiile de incompatibilitate, expres prevazute de Legea nr:22/1969;

3. Relatii: : a) Ierarhice- este subordonat sefului de depozit;
b) functionale – personal administrativ si de executie, agenti comerciali ;
c) Colaborare – cu ceilalti maniplulatori marfa;
d) De reprezentare – nu este cazul;

4. Obiectivele postului :
- incarcarea si descarcarea marfurilor din depozit;
- incarcarea si descarcarea marfurilor in magazinele societatii comerciale S.C. ___________ S.R.L

5. Atributii , sarcini, lucrari si responsabilitati:

sa incarce si sa descarce marfurile;
sa asigure integritatea si securitatea marfurilor;
sa respecte programul de lucru stabilit prin contractul de munca;
sa urmareasca indeplinirea normei zilnice, conform contractului de munca;
primirea, pastrarea, incarcarea bunurilor sa se realizeze numai cu acordul sau avizul al sefilor ierarhici;
asigura paza materiala si juridica a marfurilor pe care le manipuleaza;
satisface in timp util comenzile pentru incarcarea - descarcarea marfurilor necesare sau care sunt cerute in mod curent de magazine, agenti comerciali sau clienti;
ia toate masurile necesare de paza si protectie contra incendiilor;
ia toate masurile necesare de paza si protectie contra efratiei;
ia toate masurile necesare de paza si protectie contra distrugerilor sau deteriorarilor sub orice forma a marfurilor;
foloseste timpul de munca exclusiv pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu, in acest sens , nu se ocupa in timpul de munca de alte activitati care nu sunt cuprinse in atributiile si indatoririle sale, ori nu sunt dispuse de sefi ierarhici.

6. Limite de competenta
a)Raspunderi
- raspunde de calitatea seviciilor prestate;
- raspunde personal, material si disciplinar pentru orice distrugeri, degradari, disparitii sau furturi ale echipamentelor, instrumentelor si a tuturor obiectelor de inventar aflate in dotarea sa;
- raspunde pentru modul de indeplinire a atributiilor, sarcinilor si resposabilitatilor in fata sefilor ierarhici;
- este obligat sa repare integral paguba produsa prin distrugeri, degradari, disparitii sau furturi ale echipamentelor, instrumentelor si a tuturor obiectelor de inventar aflate in dotarea sa;

b)Propuneri
- aduce la cunostiinta sefilor ierarhici orice fel de masuri care ar putea aduce o imbunatatire, ameliorare in activitatea departamentului din care face parte;

7. Responsabilitati suplimentare :
- executarea tuturor altor sarcini trasate de catre conducerea societatii

8. Conditii de lucru:
locul de munca: In punctele de lucru stabilite de Conducerea Companiei ;
Programul de lucru: salariatul este obligat sa duca la indeplinire sarcinile de serviciu in cadrul programului de lucru, in caz contrar va ramane la serviciu pana la indeplinirea sarcinilor de serviciu, aceste ore lucrate peste programul normal de lucru nefiind considerate ore suplimentare;
Programul poate fi prelungit in urmatoarele situatii : inchidere luna, control al institutiilor abilitate, etc.

9. Raspundere : Titularul postului raspunde , dupa caz, civil, disciplinar, material sau penal in cazul nerespectarii atributiilor, sarcinilor sau lucrarilor ce-I revin, precum si a legislatiei in vigoare.
Fisa de post - Secretara

FISA DE POST
DENUMIREA SOCIETATII: ............................

1. DENUMIREA POSTULUI: Secretara

2. OBIECTIVUL POSTULUI: Funcţia de secretară presupune omniprezenţa ei la diferite activităţi organizate de conducere, consemnarea lucrărilor respective, preluarea, plasarea şi arhivarea documentelor rezultate, etc.

3. RESPONSABILITATILE POSTULUI: preia şi transmite mesaje, redactează corespondenţa simplă, expediază corespondenţa, primeşte vizitatorii, organizează şedinţe, conferinţe, organizează agenda şefului, are cunoştinţe de contabilitate (Stocuri) participă la întâlnirile de afaceri, traduce din şi în limbi străine

4. RELATIILE DE MUNCA Secretara este subordonata Directorului General.
Secretara colaboreaza cu:
- ceilalti angajati ai firmei;
- Serviciul financiar-contabil pentru confirmarea evidentei stocurilor
- Coordonatorul departamentelor de marketing si secretariat

5. SCHITA POSTULUI
Secretara desfasoara urmatoarele activitati:
- Intocmeste si actualizeaza baza de date;
- Intocmeste oferte de marfuri;
- Acorda asistenta d.p.d.v. tehnic si comercial clientilor si potentialilor clienti;
- Tine evidenta stocurilor;
- Intocmeste fisele de magazie
- Intretine relatiile cu clientii din portofoliu;
- Primeste vizitatorii;
- Asigura protocolul;
- Participa la sedintele saptamanale organizate in cadrul firmei;
In limita timpului disponibil si in conformitate cu sarcinile primite participa la indeplinirea atributiilor generale.
;)