Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj pe Coasta de Azur....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj pe Coasta de Azur....

Cunoasteti care sunt drapturile dar mai ales obligatiile intr-un concubinaj de pe Riviera Franceza?
O prietena mi-a solicitat sfatul si nu am stiut ce sa-i raspund.
Prietenul ei este plecat de vreo 3 luni pe Coasta de Azur, acolo a inchiriat un mic apartament, iar acum i-a propus fetei sa vina sa isi faca formalitatile de concubinaj acolo, intrucat acest lucru il ajuta cu micsorari de chirie si beneficiaza si de reduceri la impozitul auto.
Simplul fapt ca trebuie sa mearga la Primaria din localitate si sa semneze un contract, deja este cam mult. Fata nu vrea sa se casatoreasca si are o situatie buna in Romania si studii de terminat.
Care sunt in realitate reglementarile?
concubinajul nu este aceiasi cu casatoria.
Bunurile obtinute si detinute inaintea casatorieo sunt bunuri personale, precum si mostenirile, pe care le primeste ulterior casatoriei.
Cred ca este un contract prin care sa dovedeasca , ca traiesc in concubinaj, de pe urma caruia sa se obtina niste reduceri, de la statul francez,or eventual un suport financiar. Trebuie studiat contractul respectiv, si ce presupune. Repet Concubinaj nu este aceiasi cu casatoria
Stiu si eu ca nu este similar casatoriei. Ceea ce ai scris este valabil in dreptul familiei din Romania cat si in dreptul civil. Pe mine ma interesa parerea cuiva care era in cunostinta de cauza.... Am tot cautat si nu am gasit ceva relatii pe internet