Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestatie ordonanta presedintiala - incredintare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestatie ordonanta presedintiala - incredintare minor

In cazul in care o ordonanta presedentiala pentru stabilirea unui program provizoriu de vizita pt un minor este respinsa, se poate face recurs la ea?
buna ziua
da ,in 5 zile de la comunicare daca este fara citarea partilor si in 5 zile de la pronunatare cind este cu citarea partilor
bafta
av daniela
Sentinta pronuntata in cadul ordonanatei presedintiale, ca orice alta hotarare judecatoreasca, este supusa unei cai de atac.
In cazul ordonantei presedintiale, conforma prevederilor art. 582 c proc civ, calea de atac este recursul.
Termenul de recurs este de 5 zile si curge de la pronuntare in situatia in care hotararea s-a dat cu citarea partilor si de la comunicare in situatia in care s-a judecat fara citarea partilor.
Art 582 prevede ca" Ordonanta este supusa recursului in termen de 5 zile de la pronuntare, daca s-a dat cu citarea partilor, si de la comunicare, daca s-a dat fara citarea lor."