Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoane cu cetatenie din UE sau Non UE la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoane cu cetatenie din UE sau Non UE la firma romaneasca

Buna seara.
As vrea sa angajez din Ungaria, Bulgaria si Moldova ca reprezentanti de vanzari persoane care sunt cetateni ai acelor tari, dar sa fie angajati ai unei firme romanesti.
Care ar fi modalitatile de angajare?care sunt taxele?unde trebuie platite?se declara in D 112 la noi in Romania?
Va multumesc
Pentru persoanele din Ungaria si Bulgaria nu se solicita autorizatie de munca, ele pot fi angajate ca si cum ati angaja un cetatean roman.

Pentru cei din Rep.Moldova este necesar sa obtineti autorizatia de munca.

Salariatii se declara in declaratia D112.