avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU CLAUZA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU CLAUZA

Buna ziua ! Am nevoie urgent de ajutor ( un sfat ) din partea dvs. ! Bunica mea , impreuna cu mama mea, i-a facut Act de Vanzare-Cumparare , fara nici un ban , in anul 1998, pe casa + teren , surorii mele , fiind tanara ,proaspat casatorita la acea data, fara bani , incercand sa-i faca un bine ! Sora mea avea un salariu de 2mil.lei , iar el era ospatar -fara loc de munca ! In contract , bunica , isi rezerva dreptul de abitatie viagera , iar sora mea se obliga a-i asigura acesteia intretinerea necesara pe tot restul vietii. In Oct. 2001 au divortat , de comun acord , cu toate ca el a parasit domiciliul , acest lucru fiind dovedit si de Autoritatea Tutelara , avand impreuna o fetita in varsta de 4 ani, iar tribunalul a stabilit fara drept de apel , sa ramana in grija mamei ! In anul 2002 , au plecat ambii , separat, in Statele Unite ale Americii ! Bunica , in varsta de 76 de ani ,a fost abandonata efectiv !!! Mama impreuna cu mine , ne-am mutat provizoriu in acest imobil , pt. a avea grija de ea , cu intretinere , mancare , plati , taxe catre stat , absolut tot ! Ba chiar am facut un imprumut de nevoi personale in urma cu 5 ani, de 300milioane lei , pt.a reface gardul, repara casa , reteaua de apa si canalizare, centrala termica, etc. Au trecut 10 ani de cand au plecat ! Sora mea este tot in America, pana si astazi , s-a re-casaroit , are cetetenie americana, s-a stabilit acolo impreuna cu fetita , rezultat din timpul primei casatoriei , si nu mai doreste sa se intoarca in tara ! Ne-a spus ca , ne trimite declaratie de la Notariat din SUA, in care isi recunoaste vina pt.faptul ca a abandonat-o pe bunica , si precum ca nu mai are nevoie de casa, intr-ucat sa stabilit in SUA , si sa avem noi grija in continuare de bunica ! PROBLEMA : Intre timp , mai precis in urma cu 2 ani, fostul ei sot , s-a intors in tara , si el re-casatorit cu 2 copii cu actuala sotie, iar acum 1 luna de zile in urma , ne-a anuntat ca are pretentii la jumatate din casa si teren . Ba chiar ne-a amenintat , ne luam lucrurile si sa plecam , ca el vine sa se mute in casa, pt. ca este co-proprietar ! In caz contrar , vine cu politia , si cu executorul-judecatoresc. Mentionez inca o data ca este vorba de casa batraneasca a noastra , iar el a fost doar un intrus , care nu a investit absolut nimic, si s-a casatorit din interes cu sora mea ! INTREBARE : Ce trebuie sa faca mama , sau cum se procedeaza in asfel de situatii , ca sa strice Actul de Vanzare-Cumparare ! Bunica , are acum 86 de ani! Am auzit ca s-ar putea strica/anula , acest Act si la Notariatul unde a fost facut , deoarece nu s-a respectat clauza contractuala. Va rog sa-mi raspunde-ti ! Va multumesc !
Ultima modificare: Marți, 12 Aprilie 2011
adrian72, utilizator
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 09:14, 13 Iulie 2011
bunica va trebui sa-i actioneze in judecata pe fostii soti (fiica ei si ginere) pt a desfiinta acel contract pt ca nu si-au indeplinit obligatiile de a o intretine .
aveti nevoie de avocat
Multumesc !!! ...am aflat intre timp de aceasta procedura , dar am vrut sa fiu sigur ! Stiti cum este .... asculti mai multe pareri de la niste oameni profesionisti , ....si tragi o singura concluzie !!! Inca o data Multumesc !!!
Imi puteti spune cam ce sanse de castig sunt ??? , ...in ceea ce priveste rezilierea , sau anularea acestui Contract de Vanzare-Cumparare ??? Bunica si mama o da in judecata pe sora mea , iar ea recunoaste faptul ca nu a avut grija , si ca a abandonato pe bunica! Bunica si mama ii vinde surorii mele casa !!! Nu si sotului , ...acesta apare doar ca, ......casatorit cu ea la data inregistrarii contractului . Mai are si el, legatura in acest proces ? ... , daca sora este cumparator , si tot ea se obliga sa aiba grija de bunica !!! Astept un raspuns de la dvs. ! Va multumesc !
Ultima modificare: Luni, 18 Aprilie 2011
adrian72, utilizator
Daca tot mergeti pe principiul judecarii si anularii primului contract , de ce nu mergeti pe ideea ca casa sa fie donata de catre bunica catre mama Dvs sau chiar catre Dvs .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de proprietate cu obligatie de intretinere madalinalupu madalinalupu buna ziua.as dori si eu raspunsuri la multele intrebari si nelamuriri pe care le am in cazul urmator....>tatal meu a murit acum 8 ani.am rams eu cu mama si cu ... (vezi toată discuția)
Donatie cu scutire de raport si contract de intretinere sasuemilia sasuemilia Buna ziua, Bunicul meu a facut cu mama un contract de donatie cu scutire de raport si clauza de uzufruct viager in favoarea lui asupra unui imobil.Mama fiind ... (vezi toată discuția)
Sa parasesc domiciliul conjugal la cerere??? vida vida Detin in indiviziune impreuna cu sora mea un imobil- o casa la tara dobandita prin CVC de la parintii nostri acum doi ani. Acum eu sunt in situatia de a ma ... (vezi toată discuția)