avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat - reexaminare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat - reexaminare

am o suspendare de permis de conducere de 90 de zile cum am beneficiat de o reducere acum 2ani jumate nu mi-am facut probleme cu reexaminarea acu aflu ca daca nu dau acel examen suspendarea se perlungeste cu 30 de zile adica la 120 de zile am citit ordonanta de urgenta cu legislatia rutiera si nu am vzut asa ceva suspendarea maxima este de 90 de zile de unde 120? ma lamureste si pe mine cineva?multumesc
Cel mai recent răspuns: Stefan 51 , utilizator 20:28, 15 Aprilie 2011
(i) când permisul de conducere v-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale ori (ii) când fapta a fost urmărită ca infracţiuneiar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art. 91 din Codul penal;

perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie

desi nu ati spus ptr ce v-a fost suspendat permisul, imi imaginez ca este unul dintre cazurile de mai sus.
multumesc pt raspuns ati intuit bine permisul m-ia fost ridicat pt prostia de a pleca la o solicitare de-si ajuns acasa am "lins"o stampla pt pofta de mincare si a venit ghinionul,oricum ieri am fost la examen am trecut si pot sa astept linistit 3mai cind o sa ma reintilnesc cu permisul scriu asta pt ca stiu ca sint multi care dupa o stampla bauta la masa se risca si pleaca la drum ulciorul nu merge de multeori la apa msi inca odata eram convins ca perioada de suspendare maxima e de 90 de zile
deci vreti sa spuneti ca daca primesc NUP de la procuror,pentru aceiasi greseala cu alcoolemia,trebuie sa sustin examenul?chiar daca nu am facut accident,far nici un alt eveniment?
da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis 120 zile vlupou vlupou am fost prins in mai putin de sase luni savarsind aceeasi contraventie, adica conducand sub influenta bauturilor. pv a fost intocmit cu retinere pe 90 zile. ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis de conducere milan92 milan92 Mi sa suspendat permisul de conducere pt. 90 zile(alcoolemie de 0.23 in aerul expirat)+amenda+9 puncte.La citeva zile am primit o scrisoare in care sint ... (vezi toată discuția)
Art 106 cod rutier tutumester tutumester Conform alin. 1 din art. 106 cod rutier, inteleg ca daca nu am produs accident, permisul de conducere se restituie dupa 90 de zile fara sustinerea examenului ... (vezi toată discuția)