Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Notificare girant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Notificare girant

In anul 2009 am girat pe cineva la Banca Cooperatista pt un credit de 6000 de lei.Acea persoana nu a mai platit de trei luni rata la Banca si ieri am primit acasa o notificare prin care suntem avertizati ca urmeaza popriri de la noi girantii. Titularul creditului mai are de platit inca 2.975.43 lei.
Ce se intampla daca titularul creditului nu plateste ratele restante?
Ce penalizari se pun pentru cele trei luni de intarziere?
Noua girantilor (suntem 3) ce suma ni se opreste din salariu?
Multumesc!
Banca poate sa va execute silit pe toti trei, sau unul din voi pana isi recupereaza intotalitate debitul datorat de debitorul principal.
Ce penalizari ?? :Oeste in functie ce scrie in contractul de credit..:((