Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daune morale sau Daune interese?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daune morale sau Daune interese?

Pentru neplata salariilor pot sa cer daune morale?
Care este diferenta intre daune morale si daune interese?
Multumesc.
Daunele morale sunt prejudicii cauzate unei persoane, constand in principiu suferinte de ordin psihic.
Daunele interese( moratorii sau compensatorii) pot fi cerute pentru neexecutarea ,executarea necorespunzatoare sau cu intarziere a unei obligatii.
Dar le puteti pretinde pe ambele, cu mentiunea ca, in privinta daunelor morale , acestea pot fi acordate salariatilor numai in cazul in care legea, contractul colectiv de munca sau contractul individual de munca cuprinde clauze exprese în acest sens.
da, ambele cu clauze exprese
Întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.