Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate agricola
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate agricola

Va rog ajutati-ma si pe mine,
cum inregistrez o factura pt procesarea uleiului de la o firma, daca eu trimit materia prima iar ei imi factureaza doar procesarea, cu mentiunea numarului de pet-uri de ulei ce trebuie ridicat?
Cum inregistrez uleiul rezultat?
Procesarea este un serviciu executat de terti.
Depinde cum procedezi; in principiu merge cam asa:
1. Trimiti materia prima pentru prelucrare:
351 = 301
2. Primesti inapoi uleiul:
371 = 351
3. Manopera tertului:
% = 401

Pentru mai multe detalii iti sugerez sa cauti o monografie pentru lohn.