avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Stocuri la terti pt. prelucrare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Stocuri la terti pt. prelucrare

bună ziua!
am următoarea situație: o firmă A achiziționează material lemnos pe care îl trimite la o altă firmă B pt. prelucrare(din material se va confecționa o scară interioară); vă rog să mă ajutați cu înregistrările pe care trebuie să le facă cele două firme.
eu m-am gândit așa:
firma A:
recepție material 301=401
trimitere pt. prelucrare 351=301
la data recepționării produsului 303=401, 4426=401, dar cum se stinge 351 pt. că 303 are o valoare mai mare decât 351?
la firma B::sorry:
aici m-am blocat!!! nu știu cum înregistrez? folosesc 8032? și facturez doar manopera de execuție? nu știu!!#-o
vă rog să mă ajutați!
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:55, 12 Noiembrie 2014
Firma A:
- aprovizionarea 301=401
- trimiterea materialelor la prestator pe baza de aviz de insotire si proces verbal de predare primire 351=301
- inregistrarea facturii de prestari servicii de la prestator 628=401 si concomitent inregistrarea materialelor preluctate primite de la prestator cu aviz de insotire si proces verbal de predare primire 301=351

Firma B:
- primirea materialelor spre prelucrare pe baza de aviz si proces verbal de predare primire se inregistreaza in debitul contului 8032 la valoarea din aviz
- inregistrarea facturii de prestari servicii 4111=704 si concomitent -conform avizului si procesului verbal de predare primire- scoaterea din evidenta a materialelor primite spre prelucrare prin creditarea contului 8032

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marfuri trimise in custodie elims_mn elims_mn Buna ziua, As vrea sa trimit marfuri in custodie. Trebuie sa fac si aviz de custodie si proces verbal de custodie? Sau se poate face doar una din ele. Imi ... (vezi toată discuția)
Imbunatatire spatiu inchiriat birta birta am un contract de inchiriere de la persoana juridica in care se specifica compensarea chiriei cu cheltuielile de imbunatatire spatiu.care sint inregistrarile ... (vezi toată discuția)
Productie FLORIS44 FLORIS44 inregistrari contabile productie (vezi toată discuția)