Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire si drum de servitute (conflict intre vecini)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire si drum de servitute (conflict intre vecini)

Buna ziua. Am o mare problema si nu stiu cum sa o rezolv, sper din suflet sa primesc un sfat de la dumneavoastra care sa imi fie de ajutor. Am un proces pe rol pentru un teren de 4000 mp mostenit de curand. Deoarece am adus inginerul de la primarie sa masoare si din toata suprafata pe care o detin nu a gasit decat 3300 mp si nu am nici iesire (3 vecini si izlazul comunal), iar de la terenul meu pana la DC sunt aprox.400 mp. am deschis proces in care am solicitat drum de servitude 2 ml, prin curtea vecinului care este cel mai apropiat de DC ( de fapt terenul pe care are vecinul casa a fost tot al parintilor mei) si granituire cu toti vecinii mei. Cel prin curtea caruia am cerut servitudea (a fost consilier la primarie si in prezent foarte bun prieten cu primarul), este singurul care se opune si cu care am mari probleme. Desi pe titlul de proprietate nu este trecut drum , in planul parcelar obtinut de la primarie inainte de a deschide procesul nu apare nici un drum si nici in planul parcelar obtinut de la judet, fostul consilier a depus la dosar o adresa de la primarie in care spune ca acolo este drum de 50 ani. Cand a venit expertul desemnat de judecatorie sa masoare, din cauza ca el nu s-a prezentat (a stat ascuns in gradina in spatele unui cotet, a fost vazut si de expert)nu sa putut face masuratoarea, dar expertul a mers pe teren sa constate si a spus ca intradevar terenul este infundat. In ziua urmatoare primarul a trimis un utilaj (nu stiu cum se numeste) si a ramat pamantul pe izlaz ca altfel nu stiu cum sa ii spun pentru ca ce a facut el acolo nu este drum, nici macar nu la facut pana la DC. Cand am avut termenul avocatul lui pe langa faptul ca a mintit ca fostul consilier ia spus expertului sa mearga sa vada pe izlaz ca este drum dar dansul nu a vrut, a mai depus la dosar si 3 declaratii. Unul este nepotul lui, iar ceilalti sunt din sat . Desi toti au scris in declaratii ca sunt vecini cu mine nu este nici unul, iar doi dintre ei nu au in proprietate decat terenul pe care au casele lor construite. Atunci cand au depus declaratiile nu am stiut cine sunt ca sa ii spun avocatei mele. Cand am aflat am sunat-o, iar dansa mi-a spus la telefon ca le vom face plangere penala pentru declaratii mincinoase. Ieri 12.04 am avut infatisare si nu mi-a placut deloc atitudinea dansei, evita sa imi raspunda la unele intrebari.iar cand a venit randul dosarului meu nu a luat cuvantul si nici nu avut nimic de obiectat. Dupa ce sa dat o noua amanare din cauza ca lipseste expertiza a iesit din sala fara sa vorbeasca cu mine. Am mers la dansa in birou ca sa o intreb de plangerile penale care urma sa le facem si mi-a spus ca nu are rost, pentru ca in afara de faptul ca o sa cheltuiesc niste bani, nu castig nimic, nu ma ajuta la nimic, ca si daca le fac plangere nu are ce sa li se intample, iar cele care au fost depuse la dosar de fostul consilier nu vor fi luate in considerare. Este adevarat? Sa imi schimb avocatul? Ce ma sfatuiti sa fac, nu as vrea sa pierd servitutea?
Multumesc anticipat,
Da, puteti sa renuntati la avocat, daca starea de fapt este asa cum ati descris/o. De asemenea ar fi trebuit ca dvs prin avocat sa propuneti martori care sa declare ca acolo a fost drum... si ca in timpul procesului s/a bagat acel utilaj.
Daca dvs credeti ca din cauza unui grup de "prieteni ai primariei" printre care si avocatul dvs. care nu va reprezinta interesele, puteti sa luati un avocat din alta parte si staruiti pe declaratiile mincinoase... Am inteles ca acele declaratii mincinoase, au fost depuse la dosar si ca acei martori nmu au fost audiati in instanta. Cereti sa fie chemati sa dea declaratiile in sala de judecata, pentru ca aveti dreptul a le pune intrebari, sau puteti cere a nu fi luate in consideratie, din motivele pe care le/ai scris aici.
Daca, s/a brazdat un drum de acces , dupa ce a fost expertul la fata locului se va vedea oricum, deoarece in schita expertului se va vedea daca a existat acel drum sau nu...
ContSters122901, utilizator
Sa inteleg ca expertul ar fi trebuit sa isi faca o schita atunci cand a venit sa masoare? in afara faptului ca a a spus verbal ca drumul este infundat nu am vazut sa ia alte notite. Avocata mea a spus ca nu sunt luate in considerare declaratiile lor, pentru ca presedintele ia in calcul doar ce gaseste expertul la fata locului. Ieri cand am avut infatisare am incercat sa vorbesc dar presedinte nu mi-a dat voie.
da. In raportul de expertiza topografica va fi depusa schita , planul de situatie, cu toate datele . De asemenea va fi descrisa situatia de la fata locului si vor fi facute propuneri si variante de stabilirea servitutii de trecere. Daca a spus ca locul este infundat... e clar ca a constatat acest lucru.
Expertul se documenteaza la fata locului, dupa ce a studiat actele depuse la dossr de partile din proces.
Instanta va tine cont de propunerile expertului si va dispune.
ContSters122901, utilizator
Dupa cele spuse de dvs. mai sus nu stiu ce incredere pot sa mai am si in expert, pentru ca inainte de asi schimba avocata comportamentul a apucat sa imi spuna ca este foarte bine ca a fost repartizat expertul acesta pentru ca dansa cu el lucreaza. Binenteles ca si eu am fost draguta cu el, nu pentru a face ceva ilegal ci pentru a fi corect. Sunt disperata pentru ca nu stiu daca mai pot face ceva. Multumesc frumos pentru ajutor
Veti primi un exemplar al raportuui de exprtiza si vi se va da un termen pentru studierea lui. Aveti dreptul sa faceti obiectiuni la acest raport, daca a omis sau a scris ceva care sa nu fie real. Expertul va trebui sa raspunda la obiectiuni, daca acestea vor exista. In cazul in care nu sunteti multumita de expertiza efectuata, puteti solicita o contraezpertiza, pentru care se vor numi 3 experti.
Nu are rost sa va faceti probleme pana nu veti vedea expertiza.
ContSters122901, utilizator