Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In ce an ies la pensie pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In ce an ies la pensie pentru limita de varsta?

Sunt nascut la 16.03.1950,am o vechime in campul muncii - total stagiu de -cotizare realizat - de 33 ani,1 luna si 2 zile, din care in grupa a II-a 14 ani,2 luni si 9 zile. Din 1.09.2003 am fost inscris initial la pensie de boala la varsta de 53 ani si 2 luni. Sunt la pensie pe caz de boala nerevizuibil gradul II de invaliditate (Legea 19/2000) incepand cu luna martie 2010, iar intrebarea mea ar fi < In ce an ies la pensie la limita de varsta?>
Limita de varsta la 62 de ani,reducere de 3 ani din 65.