avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In ce an ies la pensie pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In ce an ies la pensie pentru limita de varsta?

Sunt nascut la 16.03.1950,am o vechime in campul muncii - total stagiu de -cotizare realizat - de 33 ani,1 luna si 2 zile, din care in grupa a II-a 14 ani,2 luni si 9 zile. Din 1.09.2003 am fost inscris initial la pensie de boala la varsta de 53 ani si 2 luni. Sunt la pensie pe caz de boala nerevizuibil gradul II de invaliditate (Legea 19/2000) incepand cu luna martie 2010, iar intrebarea mea ar fi < In ce an ies la pensie la limita de varsta?>
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:09, 13 Aprilie 2011
Limita de varsta la 62 de ani,reducere de 3 ani din 65.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de pensie? Maryn3la Maryn3la O ruda a lucrat 14 ani 9 luni si 5zile grupaI si 11 ani 4 luni si 3 zile grupa conditii normale si este pensionat pe caz de boala din 2005 gradul 3. total ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate magnifiq magnifiq Buna ziua! am si eu o intrebare: Tatal meu este pensionat pe caz de boala de grad I incepand din SEP 2009,la data ivirii bolii avea cotizati 33 de ani din ... (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)