Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Punctele de lucru si noile coduri
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Punctele de lucru si noile coduri

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar mi se pare incredibil ce se intampla. Conform HG, vechile certificate constatatoare raman valabile impreuna cu extrasul de registru care atesta ca s-a facut modificarea, dar nimeni nu le accepta. DSV mi-a cerut certificat constatator cu noile coduri pentru puncte. Daca nu am facut modificare de AC, trebuie sa ma duc sa depun Declaratie pentru fiecare punct, se judeca si platesc. Altfel nu se accepta. Mai e recodificarea gratuita? Ca eu nu fac alte modificari, ci trec doar noile coduri. Ce parere aveti?
Hmm... Noile coduri CAEN valabile incepand cu 1 ianuarie 2008 au fost stabilite prin Ordinul nr. 337 din 20 aprilie 2007 privind actualizarea Clasificarii activitatilor din economia nationala. Astfel trebuie facuta recodificarea completa a toturor activitatilor. Mergeti la un notar si incheiati un act aditional pentru recodificare si pentru respectivele puncte de lucru.
O zi buna. ;)
Buna ziua!
Recodificarea este gratuita in continuare, se plateste numai constatatorul cu noile coduri, 30 RON.
Daca DSV nu le accepta pe cele vechi impreuna cu acel constatator de recodificare, e problema lor, aratati-le HG-ul.
Ca sa faceti ce vor ei, un nou constatator pentru acelasi punct de lucru, insa cu noile coduri, trebuie intr-adevar sa platiti taxele...
Cu stima,
av. Silviu Serban
birouavocatura a scris:

Buna ziua!
Recodificarea este gratuita in continuare, se plateste numai constatatorul cu noile coduri, 30 RON.
Daca DSV nu le accepta pe cele vechi impreuna cu acel constatator de recodificare, e problema lor, aratati-le HG-ul.
Ca sa faceti ce vor ei, un nou constatator pentru acelasi punct de lucru, insa cu noile coduri, trebuie intr-adevar sa platiti taxele...
Cu stima,
av. Silviu Serban

pentru fila extras de registru se platesc cei 30 de lei. Intradevar am mai auzit cazuri cand DSV nu accepta.
Bine ca nu am facut-o conform Ordinului , ca acum o faceam din nou, conform HG. Pentru ce m-as duce la un notar sa fac act aditional?
Nu fac act aditional pentru ca nu este cazul deocamdata.
E problema mea ca DSV nu accepta , fiindca nu imi da autorizarea. Le-am facut adresa cu trimitere la HG, am discutat, nimic.Vorbeam cu peretii, ei o tineau pe-a lor.
Andabej de aceeasi problema m-am lovit si eu.
te rog sa-mi spui cum ai procedat?
Eu am facut recodificarea si am preschimbat certificatul de inregistrare.
Acum a venit DSV-ul la un punct de lucru si imi cere ca in certificatul constatator sa fie trecut noul cod caen si la punctul d elucru.
degeaba le-am spus despre HG,despre extras si celelalte...
Cum ai procedat ???