avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... REABILITAREA!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

REABILITAREA!

Buna ziua!
Fiti draguti reabilitarea se poate face mai de vreme?
Un prieten de al meu a fost condamnat 3 ani si 6 luni din care a facut 2 ani si acum 1 sa eliberat....In acest caz poate sa faca reabilitarea mai devreme?
Daca da ce trebuie sa faca?
Va multumesc!
Prietenul dvs a fost liberat conditionat sau a fost gratiat? :-/

Daca a fost liberat conditionat , condamnatul este considerat in timpul executarii pedepsei pana la expirarea acesteia si termenul de reabilitare curge de la data implinirii duratei pedepsei si nu de la data liberarii conditionate. Termenul de reabilitare este de 5 ani si 9 luni (4 ani plus jumatate din durata pedepsei aplicate).

Daca a fost gratiat pentru restul de pedeapsa, termenul de reabilitare curge de la data actului de gratiere.
claudia elena a scris:

Buna ziua!
Fiti draguti reabilitarea se poate face mai de vreme?
Un prieten de al meu a fost condamnat 3 ani si 6 luni din care a facut 2 ani si acum 1 sa eliberat....In acest caz poate sa faca reabilitarea mai devreme?
Daca da ce trebuie sa faca?
Va multumesc!


banuiesc din cele spuse de dvs. ca a fost liberat conditionat acum un an , insa cererea de realibitare o va face asa cum a spus si elis dupa trecerea a 5 ani si 9 luni de la data cand se implineste pedeapsa si nu de cand a fost el liberat conditionat.
Buna ziua!
Nu. Inca nu poate cere reabilitarea.
Cititi va rog art. 135 din codul penal pentru calculul termenelor de reabilitare.
Cu stima,
av. Silviu Serban

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul reabilitare rianovich rianovich Buna ziua, In arest preventiv, am executat 13 luni... Am fost condamnat definitiv in Aprilie 2014 la 3 ani cu executare. Am executat restul pana la 2/3 si ... (vezi toată discuția)
Reabilitare cazier narcis78 narcis78 in anul 2000 am avut niste probleme..3 dosare de fapt. 1 conducere fara permis si 2 furturi .dupa ce am fost condamnat sa facut contopirea pedepsei si am ramas ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa de 3 ani si 9 luni cu executare- cand ma pot reabilita ? tina_gemeni tina_gemeni cineva a executat 2 ani si 6 luni dintr-o pedeapsa de 3 ani si 9 luni. Cind se reabiliteaza si cum, ca sa se angajeze? (vezi toată discuția)