Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile privin SCONTAREA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile privin SCONTAREA

Am depus documente in vederea scontarii,in suma de 30.000 lei, la o societate bancara.
Va rog sa ma indrumati in ceea ce inseamna acest tip de operatiune,intrucat este pentru prima oara cand apelaez la o scontare.
Scontarea unei facturi se realizeaza in vederea obtinerii unui credit, a carui scadenta este data incasarii acestei facturi.Cind factura se va incasa in contul bancar, banca isi va incasa banii acordati cu titlu de imprumut, dobinda aferenta si alte comisioane bancare.

Sa aveti o seara buna!
marianagclro a scris:

Scontarea unei facturi se realizeaza in vederea obtinerii unui credit, a carui scadenta este data incasarii acestei facturi.Cind factura se va incasa in contul bancar, banca isi va incasa banii acordati cu titlu de imprumut, dobinda aferenta si alte comisioane bancare.

Sa aveti o seara buna!

Acest lucru il cunosc.Ideea era care sunt operatiunile contabile aferente scontarii,intrucat banca iti da o finantare-creditare,ceea ce presupune dobanzi,comisioane,etc.

Cand inregistrez incasarea facturilor,odata cu finantarea sau la data scadentei?
tasica34 a scris:

Am depus documente in vederea scontarii,in suma de 30.000 lei, la o societate bancara.
Va rog sa ma indrumati in ceea ce inseamna acest tip de operatiune,intrucat este pentru prima oara cand apelaez la o scontare.

Chiar nimeni .din specialistii acestui site, nu ma poate ajuta? #-o
Operatiune prin care banca crediteaza posesorul unei polite nescadente cu valoarea neta a acesteia, prelevand dobanda si comisionul [taxa scontului] aferente transferului creantei.
In urma acestui act, banca respectiva devine beneficiarul cambiei.
Scontarea efectelor comerciale are drept scop mobilizarea creantelor.
Creditul acordat prin scontare ocupa o pondere destul de insemnata in totalul creditelor bancare pe termen scurt.eprinderii asupra clientilor sai.
Bancile acorda firmelor un plafon sau o linie de creditare prin scontare, a carui marime depinde de cifra de afaceri, durata creditului posibilitatile pe care acestea le au pentru a face fata prin mijloace proprii cazurilor de "clienti insolvabili".
Contabilitatea creditelor de scont.
Creditul de scont = diferenta dintre valoarea nominala a efectului de comert si agio.

Scontul = valoarea nominala * taxa de scont * nr. de zile * 100
Contabilitatea creditelor de scont este tinuta de contul 20111 “ scont si operatiuni asimilate”(A).
Se debiteaza cu valoarea efectelor de comert scontate de banca la valoarea nominala (inclusiv agio perceput) in corespondenta cu 2511.
Se crediteaza cu valoarea efectelor de comert incasate in corespondenta cu 2511, 111, 121, 122.
Soldul debitor = valoarea efectelor de comert aflate in portofoliu. Dobinzile pentru creditul acordat retinut cu anticipatie se inregistreaza in contul 376 “ venituri inregistrate in avans”, iar comisionul in 7029 “comisioane …”.

Mai multe informatii privind inregistrarile, le puteti studia aici: [ link extern ]
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic