Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie de invaliditate gradul 3
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie de invaliditate gradul 3

Buna ziua,
sunt angajat la o societatea comerciala , in ultimile luni am fost in concediu medical, am intrat la comisie si am primit decizie de pensionare pe caz de boala gradul 3;intrebarea este daca eu am dreptul sa mai raman angajat la aceasta societate cu program de 4 ore, sau mai bine zis angajatorul este obigat sa mai ma tina angajat cu 4 ore, poate si pe alt post; va multumesc
alexenicolae, utilizator
Angajatorul nu poate fi obligat sa va tina. Asta e clar! Daca vrea va tine, daca nu intrerupe contractul de munca pe motiv ca nu mai raspundeti cerintelor. Dvs puteti lucra in continuare, la el sau in alta parte, pe timp partial de munca - 4 sau 2 ore, pana la intrunirea conditiilor de vechime si pensie pentru limita de varsta.
Am si eu o intrebare: Daca angajatul este in CFS si primeste decizia de pensionare gr. 3, dar hotaraste sa mai ramana inca in cfs 2-3 luni si apoi sa lucreze, poate angajatorul sa ii tina contractul de 8h/zi in CFS chiar daca a primit decizia de pensionare?
Multumesc!
In acest caz, sunt incidente dispozitiile art.56 alin.1 lit.c C.mun., si anume : Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Art.49 alin.5 C.mun. : De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

Coroborand cele doua dispozitii, chiar daca este in CFP si i s-a comunicat decizia de pensionare, c.i.m. va inceta de drept. la data comunicarii deciziei respective.
Contractul inceteaza de drept chiar daca e vorba de invaliditate de gradul 3?

Inca o data multumesc!
Contractul de munca inceteaza de drept indiferent de gradul de invaliditate ... daca doreste sa-l mentina in continuare angajat cu 4 ore/zi , angajatorul va trebui sa-i faca un nou c.i.m.