avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut firma

Buna ziua,asociatii imprumuta firma din anul 2006, imprumuta doar cand este nevoie, pana in prezent 196000 lei.Cand au imprumutat firma am facut chitanta si am trecut in ct 4551.As avea o intrebare legat de imprumut, la fiecare imprumut trebuie contract de imprumut?
Multumesc, sa aveti o zi buna.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:26, 23 Aprilie 2011
nego_777 a scris:

Referitor la chitanta vs. dispozitie de incasare, este un moft al celor ce vin in controale; la imprumuturi au pretentie sa se faca chitanta.


Chitanta nu e un moft. In momentul in care incaseaza niste bani casierul e obligat sa elibereze chitanta. Aceasta ii e absolut necesara celui ce da banii. Altfel, cum ar putea dovedi asta in cazul unui litigiu?
nu exista imprumut pe termen nelimitat, in situatiile financiare se mentioneaza datoriile mai vechi de X zile , e recomandabil sa faceti imprumultul pe faze si pe 5-10 ani dupa depasirea termenului de 5-10 ani ele se prescriu dupa trei ani daca nu le ati platit , dar daca faceti un act modificator de prelungire perioada e mai bine:)) totul e doar o formalitate juridica care se transforma in consecinte fiscale.
Pana acum nu am auzit de niciun litigiu pe creditare firma...
Asociatul in litigiu cu propria firma, ar fi interesant un astfel de proces.

Iulian Manea a scris:

Chitanta nu e un moft. In momentul in care incaseaza niste bani casierul e obligat sa elibereze chitanta. Aceasta ii e absolut necesara celui ce da banii. Altfel, cum ar putea dovedi asta in cazul unui litigiu?
se face atat DI cat si chitanta, vezi 3512/2008

CHITANTA (cod 14-4-1)
1. Serveste ca:
- document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria
unitatii;

DISPOZITIE DE PLATA/ÎNCASARE CATRE CASIERIE (Cod 14-4-4)
1. Serveste ca:
- dispozitie pentru casierie, în vederea încasarii în numerar a unor sume
care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor
legale;
nego_777 a scris:

Pana acum nu am auzit de niciun litigiu pe creditare firma...
Asociatul in litigiu cu propria firma, ar fi interesant un astfel de proces.

Iulian Manea a scris:

Chitanta nu e un moft. In momentul in care incaseaza niste bani casierul e obligat sa elibereze chitanta. Aceasta ii e absolut necesara celui ce da banii. Altfel, cum ar putea dovedi asta in cazul unui litigiu?



In cazul firmelor care au mai multi asociati si se despart si unul vrea sa pastreze firma si acela e cel ce a creditat si in statut e fifty-fifty si n-ai dovezi ca ai dat banii, sa vezi ce frumusete de proces iese.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta sau dispozitie de incasare. niko 94 niko 94 Pt creditare societate de catre asociati se elibereaza chitanta sau dispozitie de plata? (vezi toată discuția)
Contract creditare societate frezii frezii Buna ziua,va rog sa-mi spuneti,contractul de creditare,pentru ca asociatii sa poata imprumuta firma cu bani,se face la fiecare dispozitie de incasare,la ... (vezi toată discuția)
Dobanda contract imprumut asociat dana_2011 dana_2011 Buna ziua! Am o intrebare!Am imprumutat societatea in calitate de asociat unic , am facut contract de imprumut dar nu stiu daca este obligatorie dobanda.Ma ... (vezi toată discuția)