Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate scaderea din gestiune materii prime
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate scaderea din gestiune materii prime

In cladirea unde imi desfasuram activitatea de productie un atelier de mic mobilier din pal , aveam depozitate materiale si materii prime . acestea fiind inregistrate in contabilitate. In urma unei explozii a unui turn de pe platforma unde se afla si atelierul meu acesta a fost afectat in totalitate si implicit si tot ce aveam inauntru materiale si materii prime. Cum pot eu sa scad aceste stocuri pe baza e destul expertiza tehnica facuta la cladire in care reiese ca e afectata sau trebuie sa fac un proces verbal in care sa reiese valoarea din contabilitate cu care sa ma scad ,TVA -ulcorespunzator acestor marfuri trebuie restituit inapoi ?Mentionez ca nu am avut asigurare .Va multumesc
asnico2005, utilizator
Faceti inventar dupa pierderea suferita si acesta, impreuna cu documentul de constatatre a incendiului stau la baza scaderii din gestiune. Daca bunurile au fost asigurate, cheltuiala este deductibila.
andrei44, utilizator