Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA reducere la tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

reducere la tva

Buna seara.
Sunt Intr. Ind.neplatitoare de tva.
Sunt pe punctul de a achizitiona un client" X"
.La randul lui clientul "X"mai are o firma concurenta mie cu care a stabilit un alt pret de executie dupa cum urmeaza:
Eu-pret final(neplatitor de TVA) 3600 ron
;El firma concurenta "Z"pret final 4100 ron cu tot cu TVA.Clientul"X" sustine ca ,daca ar accepta pretul meu , nu sar scade de la plata TVA-ului plus considera ca pretul meu este mai mare cred nu stiu ca nu ma pricep cum sta treba cu deducerile astea.
Acum vine logica mea:
-la pretul de 4100 ron TVA-ul este de 793 ron bani pe care el se scade nu?
-la pretul de 3600 ron deducerea este de 16% adica 496 ron nu?
Deci ca sa fac o comparatie _ 4100 - 793=3307 "firma concurenta"
_3600 - 496=3104"eu"
Acum va rog sa ma lamuriti si pe mine cu care dintre noi ,clientul"X" este mai in castig.
Si daca nu am facut calculele bine va rog sa le faca cineva de specialitate.
Rog raspuns urgent .
Multumesc anticipat.
16% impozit deduce si de la dvs si de la firma concurenta.
24% doar de la firma concurenta
Buna seara.
Sa inteleg ca de la firma concurenta deduce si 16% si 24% si de la mine doar 16%?