Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut la banca

Buna dimineata,
Unchiul meu a decedat in urma cu o saptamana,Dumnezeu sa-l odihneasca.
Are un imprumut la banca fara garantii si giranti.Matusa refuza sa plateasca ratele viitoare.E legal?
Va multumesc pentru eventualul raspuns,o zi buna.
Mătuşa procedează corect având în vedere că unchiul a luat împrumut fără garanţiişi giranţi, Dar banca tot va trebui să îşi recupereze suma împrumutată,
In situatia in care a fost dezbatuta succesiunea si matusa a acceptat activul si pasivul, in care apare creanta bancii, matusa poate fi urmarita pentru aceeasi cota din activ si evident pasiv, chiar daca creditul nu a fost garantat. De regula in contractele de credit se merge pe principiul fidejusiunii. Raspunsul este in certificatul de mostenitor, daca acesta exista.
In orice caz daca nu exista copii, care sa vina la suucesiune, iar matusa a mostenit cota parte de 1/2, nu poate fi urmarita decat pentru jumatate din creanta datorata.