avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - instanta competenta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - instanta competenta

poti fi contestate amenzile pentru lipsa rovinietei in contencios admnistrativ ?
Cel mai recent răspuns: giv , utilizator 08:17, 20 Aprilie 2011
mai cititi legea domnilor avocati si veti observa k in baza articolului invocat de domnii de la cnadnr nu se prevede nimic referitor la plata despagubirilor,acestea facand parte procentuala din valoarea amenzii iar cnadnr.ul trimite pv.urile completate cu datele proprietarului masinii acestia presupunand ca tot el esti si contravenientul incalcand normele legale
mitzy072006 a scris:

mai cititi legea domnilor avocati si veti observa k in baza articolului invocat de domnii de la cnadnr nu se prevede nimic referitor la plata despagubirilor,acestea facand parte procentuala din valoarea amenzii iar cnadnr.ul trimite pv.urile completate cu datele proprietarului masinii acestia presupunand ca tot el esti si contravenientul incalcand normele legale


Domnule educat intai invatati sa scrieti corect gramatical.
Apoi observati ca suntem consiieri juridici si contabili nu avocati (daca nu stiati este diferenta).
Faceti referiri stricte la normele legale exemplificand cu articole din legi care sa sustina afirmatiile dumneavoastra.
Apoi invatati sa va adresati politicos.
Art. 8 - (3)
Contravenientul are obligatia de a achita, pe lânga amenda contraventionala,
cu titlu de tarif de despagubire, în functie de tipul vehiculului folosit fara a
detine rovinieta valabila, sumele stabilite potrivit anexei nr. 4.

Art. 7
Responsabilitatea achitarii tarifului de utilizare si a detinerii rovinietei valabile,
precum si a achitarii tarifului de trecere sau a tarifului de concesiune revine în
exclusivitate utilizatorilor români, iar în cazul utilizatorilor straini, aceasta
revine în exclusivitate conducatorului auto al vehiculului.

Art. 1 - (1) - b)
utilizatori - persoanele fizice sau juridice înscrise în certificatul de
înmatriculare, care au în proprietate sau care, dupa caz, pot folosi în baza unui
drept legal vehicule înmatriculate în România, denumite în continuare utilizatori
români
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
Adrian Copil, Consilier juridic
Pe speta in cauza sunteti in eroare. Potivit actelor normative ''facute la comanda CNADNR'' plingerea este de competenta instantei in raza careia a fost savarsita contraventia, mai pe intelesul tuturor, de competenta judecatoriei in carei raza a fost apmlasata minunata camera de luat vederi.
O zi buna !
amendatu a scris:

Pe speta in cauza sunteti in eroare. Potivit actelor normative ''facute la comanda CNADNR'' plingerea este de competenta instantei in raza careia a fost savarsita contraventia, mai pe intelesul tuturor, de competenta judecatoriei in carei raza a fost apmlasata minunata camera de luat vederi.
O zi buna !

Multumim pentru concluzie!
Exact acest lucru aratam si noi anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenzi rovinieta Milanezu21 Milanezu21 Buna ziua,am primit acum 2 saptamani un plic cu 2 amenzi (30 iunie si 7 iulie)acum iar am primit inca 2(ambele in iulie).Mentionez ca eu nu am avut rovinieta ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie - rovinieta peugeot peugeot Buna seara, va retin si eu cu situatia mea : in data de 31.10.2010 am fost \"prins de cititoarele de roviniete in Calugareni-Giurgiu. In data de 31.03.2011 imi ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta pentru masina vanduta georgeionica georgeionica daca am vandut masina si e radiata doar fiscal iar la 4 luni de la incheierea contractului noul proprietar a luat amenda pentru rovinieta trebuie sa o platesc ... (vezi toată discuția)