Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine va raspunde pt un incident din cimitir?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine va raspunde pt un incident din cimitir?

in urma cu 4 saptamani,fratele meu in varsat de 4 ani ,aflandu-se la o inmormantare impreuna cu parintii,s-a ''accidentat'' in urma desprinderii unei pietre funerare de pe un mormant,care a cazut peste el.incidentul a avut ca urmare fracturarea mainii si o rana la cap.
as dori sa stiu cine este raspunzator pt,ingrijirea mormintelor,efectuarea de reparatii,si cine poate fi tras la raspundere pt incident.
ce forma de raspundere este in acest caz?
ContSters20980, utilizator
IN general raspunderea civila ar trebui sa ii revina administratiei cimitirului si celor care nu au asigurat placa funerara despre care faceti vorbire ( muncitorii desemnati pentru ingrijiri sau reparatii )
In general subscriu celor scrise de r.gabi.
Insa, in special, raspunde proprietarul monumentului funerar.
Analizati cu responsabilitate conditiile in care s-a produs evenimentul ,respectiv cum a ajuns fratele dvs in varsta de 4 ani ,in cimitir ,in aproprierea unei pietre funerare de pe un mormant
In cimitire ,concesionarul locului de veci este responsabil pentru intretinerea ,
eventual reparatia suprafetei concesionate cat si a lucrarilor ridicate pe aceasta
Administratia cimitirelor nu raspunde nici macar pentru intretinerea si reparatia lucrarilor monument istoric din cimitir,exista fonduri speciale acordate pentru edificii de anume vechime si valoare

goe_07, utilizator
goe_07 a scris:

Analizati cu responsabilitate conditiile in care s-a produs evenimentul ,respectiv cum a ajuns fratele dvs in varsta de 4 ani ,in cimitir ,in aproprierea unei pietre funerare de pe un mormant
In cimitire ,concesionarul locului de veci este responsabil pentru intretinerea ,
eventual reparatia suprafetei concesionate cat si a lucrarilor ridicate pe aceasta
Administratia cimitirelor nu raspunde nici macar pentru intretinerea si reparatia lucrarilor monument istoric din cimitir,exista fonduri speciale acordate pentru edificii de anume vechime si valoare

Da, se poate ca minorul sa nu fi fost supravegheat de catre apartinatori si atunci in urma cercetarilor ,este posibil ca situatia sa capete o alta turnura (eventual o culpa comuna)
imi cer scuze,ca nu am oferit suficiente detalii.era cu matusa mea,a dorit sa treaca de la un mormant la altul si in acel moment s-a sprijinit de piatra funerara a unui dintre morminte.placa s-a desprins...si a cazut,atat pe fratele meu (picior fracturat+lovitura la cap)cat si pe matusa mea care are clavicula rupta.
va multumesc mult pentru lamuriri
p.s.politisul care se ocupa de caz ne-a informat k vor desfasura o ancheta deoarece nu se stie cu exactitate cine si pt ce anume exact este raspunzator.