avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine va raspunde pt un incident din cimitir?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine va raspunde pt un incident din cimitir?

in urma cu 4 saptamani,fratele meu in varsat de 4 ani ,aflandu-se la o inmormantare impreuna cu parintii,s-a ''accidentat'' in urma desprinderii unei pietre funerare de pe un mormant,care a cazut peste el.incidentul a avut ca urmare fracturarea mainii si o rana la cap.
as dori sa stiu cine este raspunzator pt,ingrijirea mormintelor,efectuarea de reparatii,si cine poate fi tras la raspundere pt incident.
ce forma de raspundere este in acest caz?
Ultima modificare: Duminică, 17 Aprilie 2011
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 23:16, 17 Aprilie 2011
IN general raspunderea civila ar trebui sa ii revina administratiei cimitirului si celor care nu au asigurat placa funerara despre care faceti vorbire ( muncitorii desemnati pentru ingrijiri sau reparatii )
In general subscriu celor scrise de r.gabi.
Insa, in special, raspunde proprietarul monumentului funerar.
Analizati cu responsabilitate conditiile in care s-a produs evenimentul ,respectiv cum a ajuns fratele dvs in varsta de 4 ani ,in cimitir ,in aproprierea unei pietre funerare de pe un mormant
In cimitire ,concesionarul locului de veci este responsabil pentru intretinerea ,
eventual reparatia suprafetei concesionate cat si a lucrarilor ridicate pe aceasta
Administratia cimitirelor nu raspunde nici macar pentru intretinerea si reparatia lucrarilor monument istoric din cimitir,exista fonduri speciale acordate pentru edificii de anume vechime si valoare

Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
goe_07, utilizator
goe_07 a scris:

Analizati cu responsabilitate conditiile in care s-a produs evenimentul ,respectiv cum a ajuns fratele dvs in varsta de 4 ani ,in cimitir ,in aproprierea unei pietre funerare de pe un mormant
In cimitire ,concesionarul locului de veci este responsabil pentru intretinerea ,
eventual reparatia suprafetei concesionate cat si a lucrarilor ridicate pe aceasta
Administratia cimitirelor nu raspunde nici macar pentru intretinerea si reparatia lucrarilor monument istoric din cimitir,exista fonduri speciale acordate pentru edificii de anume vechime si valoare





Da, se poate ca minorul sa nu fi fost supravegheat de catre apartinatori si atunci in urma cercetarilor ,este posibil ca situatia sa capete o alta turnura (eventual o culpa comuna)
imi cer scuze,ca nu am oferit suficiente detalii.era cu matusa mea,a dorit sa treaca de la un mormant la altul si in acel moment s-a sprijinit de piatra funerara a unui dintre morminte.placa s-a desprins...si a cazut,atat pe fratele meu (picior fracturat+lovitura la cap)cat si pe matusa mea care are clavicula rupta.
va multumesc mult pentru lamuriri
p.s.politisul care se ocupa de caz ne-a informat k vor desfasura o ancheta deoarece nu se stie cu exactitate cine si pt ce anume exact este raspunzator.

Alte discuții în legătură

Taxa "bisericeasca" ? Costi2017 Costi2017 Buna seara, Avand de intretinut un mormant,am mers la o firma de monumente funerare,pentru a comanda o lucrare in granit si montarea in cimitir. Mi s-a spus ... (vezi toată discuția)
Loc de veci - drept de constructie monument funerar Alin Buzatu Alin Buzatu Buna ziua! Am un loc de veci concesionat de la Arhiepiscopia Bucurestilor pe care vreau sa imi construiesc un monument funerar. In Actul de Concesiune scrie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in luna mai 2021 am mers la mormântul bunicului meu ... Diana Feder Diana Feder Buna ziua! In luna mai 2021 am mers la mormântul bunicului meu din sat Vlădeni judetul Iași și spre surprinderea mea,am găsit în monument funerar al unei ... (vezi toată discuția)