Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozitare prime Paste
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozitare prime Paste

Buna ziua,

Sub ce forma ar trebui sa dea angajatorul prima angajatilor de Paste.(sa se impoziteze mai putin)
Sub forma tichetelor cadou , am inteles ca se impoziteaza cu 16 %
Dar sub forma cadoului in bani sau in natura:
"Din perspectiva impozitului pe salarii (art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal si pct. 81 de la Titlul III „Impozitul pe venit” din Normele de aplicare a Codului fiscal), nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile cu impozit pe salarii cadourile in bani sau in natura care se incadreaza in urmatoarele limite si destinatii:

a) Sunt acordate de angajator in beneficiul fiecarui copil minor al fiecarui salariat cu ocazia:
Ø Paştelui,
Ø Zilei de 1 iunie,
Ø Craciunului, si
Ø a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
b) Sunt acordate de angajator angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
c) Valoarea cadoului oferit fiecarei persoane cu orice ocazie mentionata mai sus nu depaseste suma de 150 lei."
Asta ce inseamna ca daca se da sub forma de bani, nu se impoziteaza( pentru copii minori ai angajatilor)?
Dar pentru cei care nu au copii minori , cum se trateaza din pct de vedere fiscal?
Multumesc anticipat si astept raspuns.
-daca prima se acorda sub forma de bani fiecarui copil minor al salariatului, atunci 150 lei este nivelul maxim si este neimpozabil la slariat si deductibil la firma , limitat la 2% din fond salarii , calcul cumulat de la inceputul anului, la fiecare termen de plata al impozitului pe profit

- daca prima se acorda in bani, unui salariat fara copii minori, este impozabila si se mai aplica si toate contributiile sociale ( practic se include in brut )

- daca prima se acorda sub forma tichetului cadou, este limitat la 150 lei, dar se impoziteaza cu 16% impozit pe salariu, fara contributii sociale insa

se emite o decizie de catre administrator care stabileste cadou de Pasti suma de 150 lei / salariat sau copii salariatilor. ITM nu accepta discriminarea in acordarea de cadouri daca le dati le dati la toti nu doar la cei care au copii.
Cadoul de Pasti este oferit tuturor salariatilor, problema era cum sa le tratez din punct de vedere fiscal, dar acum am inteles.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
@Magda Staicu va rog sa-mi spuneti care este inregistrarea contabila a tichetelor cadou(cheltuiala angajatorului cu ele)
- cumparare tichete - doc justificativ factura
%= 4011
5323- valoare tichete cadou
628- ch servicii firma tichete
4426- tva deductibil af serviciu de mai sus

6458=5323 consum tichete cadou , in baza unui tabel de distribuire a acestora, cu rubricile :
- nume salariat
-cnp
- numar copii minori ( din declaratiile pe care le fac salariatii la fiecare inceput de an pentru anul in curs in vederea determinarii deducerii suplimenare )
- numar tichete acordate
- seria/numar tichete ( de la ... pana la ...)
- semnatura de primire

Apoi, pentru deductibilitate , la fiecare termen de plata al imp pe profit :
- exemplu la iunie 2011
- determinati fondul de salarii (FS)pe 6 luni ( ca la iunie intervine calculul acesta )ca suma de conturi 641+645+635
( bruturi+ ch sociale +fonduri speciale )
- determinati 2% din suma de mai sus
- daca totalul din 6458<2% x FS ====> intreaga suma e deductibila
-daca totalul din 6458>2%xFS====> partea care depaseste e nedeductibila si asupra ei se aplica 16%

La septembrie , decembrie ,tot asa , deci este probabil ca daca la iunie veti avea suma nedeductibila, la sept, din cresterea FS ( ca se mai adauga si salariile din trim III ,IV ) suma se devina deductibila .

Apoi, c.val tichetelor cadou din tabelul de mai sus se adauga la brutul salariatului si asupra acestei sume se aplica 16% impozit si deducerea personala (suplimentara ) fara celelalte contributii sociale .

Note contabile : cele uzuale, ala statului de salarii , fara nimic in plus .