avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cumparare auto de la persoana fizica catre juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cumparare auto de la persoana fizica catre juridica

Buna ziua ,
Sunt SC care doresc sa cumpar un autoturism de la o persoana fizica .
Care sunt actele necesare pt efectuarea tranzactiei ? E obligatorie efectuarea actelor la notariat ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Zolee8888 , utilizator 14:14, 28 Aprilie 2013
Hotararea aga privind achizitionarea autoturism si persoana desemnata pentru incheierea documentelor. Nu necesita incheierea in forma autentica
Documentele pentru achizitionarea autoturismului nu necesita incheierea in forma autentica
Cumparatorul si vanzatorul incheie contractul tipizat i 3 exemplare
Fisa redactata la masina
vizarea acesteia la administratia financiara pentru cumparator si apoi ptr vanzator
carte de identitate;
talon cu semnatura vanzatorului si data la care s-a instrainat masina - se completeaza pe verso in locul specificat;
copie dupa carte de identitate a fostului proprietar
cerere privind situatia numerelor:-se cedeaza
-se pastreaza
Cerere de radiere,solicitata de cumparator (tipizat)
Asigurare RCA+fotocopie
.identificarea autovehicului-la RAR(obligatie a cumparatorului)


Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
ContSters82289, utilizator
In cazul transferului de proprietate a unui autoturism uzat aveti nevoie de urmat documente:
- Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie), pe care este inscrisa radierea din circulatie;
- Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice)
- Copia tichetului de asigurare
- Certificatul de autenticitate sau, dupa caz, nota de identificare;
- Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare . cumparare, etc)
- Dovada de plata a taxei de inmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
- Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
- Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare
- In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
In cazul d.voastra ca si persoana juridica, mai aveti nevoie in plus de urmatorele:
- adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
- copia actului de identitate al delegatului;
- copia certificatului de inregistrare, eliberat de ONRC, si dupa codul fiscal.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
Consilier Juridic,
ce impozit plateste persoana fizica la suma incasata pe autoturism ?
biti a scris:

ce impozit plateste persoana fizica la suma incasata pe autoturism ?


In Codul fiscal avem:


ART. 42

Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

(...)

g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile şi mobile din patrimoniul personal, altele decât câştigurile din transferul titlurilor de valoare, precum şi altele decât cele definite la cap. VIII1;



Deci, in cazul unei persoane fizice nu se plateste nici un impozit atunci cand este vandut autoturismul proprietate personala.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
Iulian MANEA, Contabil
Buna ziua. Am o intrebare: vreau sa achizitionez un auto pe SC de la o persoana fizica, deci nu am nevoie de o factura/chitanta?persoana fizica nu poate sa-mi da factura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism Borza Borza Buna.Societatea pe actiuni x vinde on autoturim unei persoane fizice. Tranzactia s-a facut eliberandu-se o factura. Persoana fizica vinde la randul sau mai ... (vezi toată discuția)
Cumparare auto Cristi Cristi Cristi Cristi Buna ziua,as avea nevoie de ajutor,doresc sa achizitionez un automobil,masina mica, va rog vsa imi spuneti pasii completi pe care trebuie sa i fac ,adica ... (vezi toată discuția)
Pot sa inmatriculez masina pe adresa din buletin dac am viza de flotant in alt juet? laura26_02 laura26_02 mi-am facut viza de flotant pt a ma putea casatori in localitatea in care m-am nascut, dar in care nu mai locuiesc. viza de flotant am folosit-o, dar acum nu ... (vezi toată discuția)