Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere autoturism

Buna.Societatea pe actiuni x vinde on autoturim unei persoane fizice. Tranzactia s-a facut eliberandu-se o factura. Persoana fizica vinde la randul sau mai departe autoturismul.Radierea nu s-a facut impozitul se plateste tot de catre societate. Societatea a intrat in lichidaresi radiere neputandu-se face acest lucru deoarece nu este radiat autoturismul si nu este platit impozitul. Ce trebuie sa intreprind?
Actiune in constatare?impotriva cumparatorului?Factura tine loc de v-c?
Multumesc.
Radiati autoturismul din evidentele primariei in baza facturii (ca sa nu platiti impozit in continuare)
RADIEREA LA SCHIMBAREA PROPRIETARULUI (vehicul instrainat)

Documente necesare:

•Cerere tip
•Cartea de identitate a vehiculului in care este inscris fostul proprietar
•Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare pentru fostul proprietar si semnaturile fostului si actualului proprietar
•Trei exemplare completate ale certificatului de radiere
•Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
•Certificatul de inmatriculare semnat de fostul proprietar
•Placile cu numere de inmatriculare. Acestea nu se mai retin daca vehiculul se reinmatriculeaza la aceeasi formatiune teritoriala si placile raman pe vehicul, ne fiind pastrate de fostul proprietar, iar noul proprietar nu a solicitat alte placi, la rand sau preferential
•In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
•Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
◦adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
◦copia actului de identitate al delegatului;
◦copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.
:)
Se poate solicita si radierea masinii pe cale judecatoreasca dar actiunea este de durata !