Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri pentru bunuri nereturnate si reabilitare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri pentru bunuri nereturnate si reabilitare

As dori sa stiu daca pot beneficia de artic. 5, litera b din legea 221/2009, avand in vedere ca detinutul politic (decedat in inchisoare) este fratele bunicului meu si in ce mod ii pot obtine reabilitarea.
Multumesc anticipat
As raspunde negativ, legea vorbeste la art.5 de "Orice persoana care a suferit condamnari cu caracter politic, (...) sotul sau descendentii acesteia pana la gradul al II-lea inclusiv", ceea ce inseamna urmasii in linie dreapta (fii si nepoti).

Dar orice persoana interesata poata cere constatarea condamnarii ca politica, cf. art. 4 (1) din lege, daca va incadrati.
eumarian, utilizator